Analitične veščine so tiste mehke veščine, ki vam pomagajo prepoznati in rešiti kompleksne probleme.
Nekatere priljubljene analitične spretnosti vključujejo kritično mišljenje, analizo podatkov, raziskave in komunikacijo. Analitične spretnosti so tiste spretnosti, ki vam omogočajo, da učinkovito organizirate dejavnost in poiščete takojšnje in preproste rešitve za nepričakovane dogodke. Neposredno so povezane z načinom obvladovanja konkretnih situacij, z uporabo kritičnega mišljenja in konkretnosti. Prva faza analitičnega razmišljanja zajema zbiranje informacij v zvezi s problemom, ki ga je treba rešiti, nato pa se začne razmišljati o možnih rešitvah ali, če je potrebno, zbirati dodatne informacije- Nazadnje gre za preverjanje, če so bile izvedene rešitve učinkovite. Če ne, je potrebno ugotoviti razloge, zakaj so se pristopi izkazali za neuporabne, na podlagi tega pa se ustrezno spremeni pristop.
Osnova analitične miselnosti je, da preuči in razčleni dejstva, ne da bi bila preobremenjena s preveč informacijami. Potrebno je imeti sposobnost prepoznavanja prednosti in slabosti idej. Elementi analitičnih spretnosti so sposobnost mreženja informacij, nenehno učenje, sposobnost poslušanja različnih mnenj, natančno opazovanje stvari in pojavov.
Analitična znanja in spretnosti so zelo pomembni, saj se lahko uporabljajo v različnih sektorjih in vlogah. Pomen tovrstnega pristopa je v sposobnosti, da se najprej jasno in konkretno opredeli predmet študija, nato objektivno preuči problem in končno poskuša najti rešitev, ki vključuje različne poglede in akterje, ter zajame in obravnava vzroke, ki so pripomogli k tej konkretni situaciji.
V času krize je pomembno, da imate analitične sposobnosti, saj vam omogočajo, da opazujete in interpretirate situacijo na racionalen način, ne da bi si dovolili, da ste pod vplivom predsodkov in občutkov, kar pomeni, da imate učinkovitejši odnos do soočanja z izzivi