Logično razmišljanje je miselni proces, ki uporablja logično-racionalna orodja, ki upravičujejo operativne mehanizme, ki se uporabljajo na vsakem koraku. Logična inteligenca abstraktnega tipa zahteva sposobnost preučevanja dogodka na razdeljen način, pri čemer z analizo izolira dejavnike, ki posredujejo, da ga ustvarijo. Če so se sheme za reševanje problemov v preteklosti že izkazale za učinkovite, se bodo pogosto ponovno uporabile tudi v sedanjosti. Logično razmišljanje je sposobnost mentalne koncentracije, ki nam omogoča, da preučimo dogodek na način tako, da analiziramo njegove dele na urejen, sekvenčni in posledičen način. To omogoča izolacijo in analizo vidikov, ki sestavljajo sam pojav.
Logično razmišljanje je značilno za racionalne ljudi, ki poskušajo objektivno opazovati stvari, da bi našli razlage in rešitve, ne da bi jih odnesli predsodki v analizi dejstev in ne dopuščajo, da bi čustva posegala v racionalnost. Z logičnim razmišljanjem, če se je rešitev problema že izkazala za učinkovito, se ponovno uporabi, tako kot se neučinkovite rešitve zavržejo. Logično razmišljanje je linearno, organizirano, posledično. Logično razmišljanje daje prednost analizi abstraktnih konceptov z uporabo racionalnosti. Kot takšno uporablja deduktivno metodo, ki je kognitivni proces, ki segmentira in organizira informacije, kar omogoča organizacijo izvedenega sklepanja, tako da se sklepanje nadaljuje na racionalen in natančen način in se razvija linearno, korak za korakom, dokler ne pride do zaključkov.
Da bi pospešili proces logičnega razmišljanja, je bistveno razlikovati ugotovljena dejstva od osebnih opazovanj. Da bi prišli do logičnega zaključka, se je treba osredotočiti na dokazane in dokazljive informacije. Sposobnost analiziranja dejstev in uporabe logičnega razmišljanja omogoča premagovanje napačnih vzorcev mišljenja (in vedenja) – tudi na delovnem mestu – in v iskanje novih rešitev za nastale težave. Pri logičnem mišljenju gre torej za učinkovite rešitve, ki temeljijo na dejstvih in ne na predvidevanjih in predpostavkah.
Izredne razmere povzročajo osebno, materialno in gospodarsko krizo, zato je logična inteligenca temeljnega pomena za analizo razmer in iskanje učinkovitih rešitev na vseh področjih, vključno z organizacijo dela.