Veščine ustvarjalnosti: Radovednost

Radovednost

Intelektualna radovednost je opredeljena kot splošen interes in gibalo učenja. Je osebnostna lastnost, ki daje sposobnost odpreti lastno področje znanja, imeti odprt um za nenehno pridobivanje informacij, novih znanj in sposobnost za učenje iz prejšnjih izkušenj.

Intelektualna radovednost vodi do znanja. Radovedneži se ozirajo naokrog, raziskujejo svet in sprašujejo vprašanja o svoji okolici. Intelektualna radovednost je ena temeljnih sestavin ustvarjalnosti,  predvsem pa je miselna naravnanost, ki zavrača pasivnost in postavlja vse doslej znano in neznano pod vprašaj. Kot takšna je izziv sebi in svetu in nam omogoča, da sprejmemo kompleksnost obstoječega zaradi strastnega zanimanja za tisto, česar ne poznamo. Radoveden človek išče motive, ki bi lahko spodbudili njegovo ustvarjalnost, želi spoznati svet okoli sebe z močno željo po raziskovanju in učenju. Ima um izurjen za postavljanje vprašanj, je zmožen prepoznati svoje vrzeli in jih želi zapolniti. Dobro prenaša stres in je pripravljen sprejeti odgovore, ki jih ni pričakoval.

Sposobnost odpiranja lastnega področja znanja, odprt um, nenehno pridobivanje novega znanja in učenja iz preteklih izkušenj je bistvenega pomena pri vsaki dejavnosti, tudi pri delu. Prav zato je intelektualna radovednost eden od predpogojev nenehne osebne rasti in osnova kreativnega razmišljanja.

Pomen v času krize (npr. pandemija)

Intelektualna radovednost v kriznih časih omogoča analizo vzrokov same krize n način, da razumete njene elemente s poglabljanjem svojega znanja, kar vam daje priložnost, da postanete boljši in poiščite kar najbolj pozitivne rešitve z. a nastalo situacijo