Veščine ustvarjalnosti: Ustvarjalno mišljenje

Kreativno mišljenje

Kreativno mišljenje je sposobnost oblikovanja različnih rešitev za isti problem, fleksibilnega in tekočega razmišljanja ter iskanja nenavadnih in izvirnih odgovorov. Kreativno razmišljanje pomeni predvsem biti intelektualno radovedna oseba, ki želi svoje znanje razširiti brez predsodkov. Pomeni pa tudi, da lahko najdemo nove povezave med dejstvi in znanimi stvarmi, gledamo na dejstva na objektiven način, poskušamo imeti popolne vizije, z različnih pogledov ali zornih kotov. Je pomemben element za inovativne ideje in metode.

Na osnovi vsega tega je potrebna optimistična vizija življenja, ki jo lahko vidijo kot priložnost za izražanje samega sebe, onkraj morebitnih ovir, ki jih razlagajo tisti, ki uporabljajo ustvarjalno razmišljanje kot gonilo učenja, sprememb in izboljšav. Gre za proaktiven pristop k stvarem, zlasti v času krize. Poudarek na tej odlagi v tem, da nikoli ne prenehamo analizirati, študirati, se spraševati, da bi se učili in posledično producirali ustvarjalne elemente kot način samoizražanja.

To pomeni, da težave ustvarjalnih ljudi ne odvračajo pretirano, temveč jih le-te poskušajo uporabiti kot motivatorje. Pogosto imajo tisti z ustvarjalnim načinom razmišljanja jasno vizijo o ciljih, ki jih nameravajo doseči, znajo sprejemati odločitve in se ne ustrašijo nenavadnih poti za doseganje svojih ciljev, tako z vidika vsebine in metode, dajejo najboljše, kar lahko in prevzemajo polno odgovornost za svoja dejanja. Sposobnost povezovanja z drugimi je tudi del osebnosti z ustvarjalnim razmišljanjem.

Pomen v času krize (npr. pandemija)

Kreativno razmišljanje se lahko izkaže kot bistveno v obdobju po pandemiji pri iskanju dela, organizaciji in načrtovanju delovnih aktivnosti, saj omogoča iskanje alternativnih metod in rešitev za običajne stvari, s tem pa tudi večje možnosti za uspeh v kontekstu težav.