Tvorivé myslenie spočíva v schopnosti navrhovať rôzne riešenia toho istého problému, uvažovať pružne a plynulo a nachádzať neobvyklé a originálne riešenia. Tvorivé myslenie znamená byť predovšetkým intelektuálne zvedavým človekom, ktorý má záujem rozširovať svoje vedomosti bez predsudkov. Znamená to však aj schopnosť nachádzať nové súvislosti medzi faktami a známymi vecami, pozerať sa na fakty objektívne, pokúšať sa o ucelené vízie, a to z rôznych perspektív alebo uhlov pohľadu. Tvorivé myslenie je základným prvkom pre inováciu myšlienok a metód.
Podstatou toho všetkého je optimistická vízia života. Predstavuje schopnosť prejaviť sa nad rámec očakávaní či zdolať možné prekážky a je interpretovaná tými, ktorí majú tvorivé myslenie ako motor učenia, zmeny a zlepšovania. Aktívny prístup k veciam je nevyhnutný najmä v čase krízy. Oporný bod v myslení spočíva v tom, že človek nikdy neprestane analyzovať, študovať, klásť si otázky, aby sa učil, a následne produkoval tvorivé prvky ako spôsob sebavyjadrenia.
Znamená to, že sa nenecháte príliš odradiť ťažkosťami, ale naopak, snažíte sa ich využiť ako motiváciu. Tvoriví ľudia majú často jasnú predstavu o cieľoch, ktoré chcú dosiahnuť, vedia sa rozhodovať a nezľaknú sa neobvyklých ciest na dosiahnutie svojich cieľov, sú odvážni z hľadiska obsahu aj metódy, vydávajú zo seba maximum a preberajú plnú zodpovednosť za svoje konanie. Súčasťou osobnosti s tvorivým myslením je aj schopnosť nadviazať kontakt s ostatnými.
Tvorivé myslenie sa môže v období krízy ukázať ako zásadné pri hľadaní práce, organizovaní a plánovaní pracovných činností, pretože umožňuje nájsť alternatívne metódy a riešenia k tým bežným, a tým aj väčšie možnosti úspechu v zložitom kontexte.