Veščine ustvarjalnosti: Mreženje

Mreženje

Mreženje označuje sposobnost ustvarjanja in vzdrževanja sistema odnosov. Cilj je združiti več realnosti in ljudi, združiti njihove spretnosti in znanje, izvajati skupne projekte z obojestranskimi koristmi. Povezovanje v mreže pomeni vzpostavitev vzajemnosti, s pomočjo katere se ustvarja izmenjava idej, nasvetov, informacij in stikov. To je krepostni krog, v katerem človek daje in prejema, za medsebojno izmenjavo. Na splošno lahko opredelimo „mrežno delo“ kot metodo, namenjeno ustvarjanju novih odnosov in izmenjav različnih vrst.

Da bi to dosegli, seveda obstaja potreba po doslednosti pri ohranjanju odnosov, predvsem pa je potrebno vzajemno in obojestransko zaupanje. Dejansko je na obeh straneh potrebna stalna medsebojna izmenjava, da bi razvili medsebojno zaupanje. Sposobnost ustvarjanja omrežij velja tudi v svetu dela: znotraj podjetja bi lahko šlo za projekt, da bi se seznanili s čim več ljudmi, razširili svoje stranke, sodelovali z drugimi podjetji. Predvsem pa je ta zadnji dejavnik ključ do uspeha za uspešno mrežo. Sodelovanje in timska igra lahko nedvomno dodatno spodbudita izvajanje projektov in gospodarsko rast podjetja.

Poleg izključno ekonomskega vidika bodo tisti, ki so vzpostavili dober načrt mreženja, lahko ostali v stiku ne le s svojimi strankami, ampak bodo sklepali tudi partnerstva z drugimi strokovnjaki, ki se soočajo s podobnimi težavami. V okviru mreže bodo imeli strokovnjaki zato možnost, da prejmejo podporo, sodelovanje, in svetovanje drugih strokovnjakov. To je razlog, zakaj mora biti zaupanje osnova vsega; samo na ta način bo vsakdo imel interes za pomoč in podporo. Dobra mreža omogoča boljše spopadanje v trenutkih največjega stresa. Ta vidik je temeljnega pomena in ga ne smemo podcenjevati, zlasti kadar živimo v obdobju krize in kriznih situacij. Zavedajoč se dobre mreže sodelavcev, s katerimi lahko delimo izkušnje in konstruktivne primerjave, bodo strokovnjaki v različnih okoljih bolj povezani in samozavestni, saj bo slednje povečalo njihovo produktivnost in motivacijo. Rezultat bo obogatitev znanja vseh, kar bo spodbudilo razvoj delovnih mest v podjetju. Če povzamemo, vodilni koncept mreženja je, da je enotnost moč. Iskanje ljudi z istim ciljem, ki želijo sodelovati, jih vključiti in izvajati dobre prakse mreženja, omogoča doseganje odličnih rezultatov.

Pomen v času krize (npr. pandemija)

Mreženje v času krize nam omogoča, da ustvarimo skupni pristop z več orodji za reševanje kritičnih vprašanj, ki so v skupnem interesu, s čimer imamo več priložnosti za uspeh v primerjavi z individualnim ukrepanjem, vsakega od omejenih orodij.