Pojem "networking alebo sieťovanie" označuje schopnosť vytvárať a udržiavať systém vzťahov. Cieľom je spojiť viac reálií a ľudí, spojiť ich zručnosti a znalosti, realizovať spoločné projekty so vzájomným prospechom. Sieťovanie znamená vytvorenie vzťahu reciprocity, vďaka ktorému vzniká výmena nápadov, rád, informácií a kontaktov. Je to priaznivý kruh, v ktorom jeden dáva a druhý dostáva v rámci vzájomnej výmeny. Celkovo teda môžeme "sieťovanie" definovať ako metódu zameranú na vytváranie nových vzťahov a výmeny rôzneho druhu.
Na to je samozrejme potrebná dôslednosť pri udržiavaní vzťahov a predovšetkým vzájomná a recipročná dôvera. V skutočnosti musí na oboch stranách dochádzať k neustálej vzájomnej výmene, aby sa rozvíjala vzájomná dôvera. Schopnosť vytvárať siete sa uplatňuje aj vo svete práce: v rámci podniku to môže byť projekt s cieľom dať o sebe vedieť čo najväčšiemu počtu ľudí, rozšíriť svojich zákazníkov, spolupracovať s inými podnikmi. Predovšetkým tento posledný faktor je kľúčom k úspechu pri vytváraní siete. Spolupráca a tímová hra môžu nepochybne dodať ďalší impulz realizácii projektov a hospodárskemu rastu spoločnosti.
Okrem čisto ekonomického aspektu budú môcť tí, ktorí si vytvoria dobrý sieťový systém, zostať v kontakte nielen so svojimi zákazníkmi, ale nadviažu partnerstvo s inými odborníkmi, ktorí sa stretávajú s podobnými problémami. V rámci siete tak budú mať odborníci možnosť získať podporu, spoluprácu, pomoc a rady od iných odborníkov. To je dôvod, prečo musí byť základom všetkého dôvera; len tak bude mať každý záujem pomáhať a byť nápomocný. Dobrá sieť umožňuje lepšie zvládnuť chvíle najväčšieho stresu. Tento aspekt má zásadný význam a nemožno ho podceňovať, najmä ak vezmeme do úvahy, že žijeme v období krízy. Vedomie, že máme dobrú sieť spolupracovníkov, s ktorými si môžeme vymieňať skúsenosti a konštruktívne porovnávať, spôsobí, že odborníci v organizácii budú jednotnejší a sebavedomejší, čo zvýši ich produktivitu a nadšenie. Výsledkom bude obohatenie vedomostí každého z nich, čo podporí ich pracovný rast v rámci spoločnosti. Ak to zhrnieme, hlavnou myšlienkou networkingu, čiže sieťovania, je, že v jednote je sila. Nájsť ľudí s rovnakým cieľom, ktorí chcú spolupracovať, zapojiť ich a zaviesť dobré postupy sieťovania umožňuje dosiahnuť vynikajúce výsledky.
Vytváranie sietí v čase krízy nám umožňuje vytvoriť spoločný front tým, že máme k dispozícii viac nástrojov na riešenie kritických otázok v spoločnom záujme, čím máme väčšie možnosti na úspech, ako keby sme konali jednotlivo, každý s obmedzenými nástrojmi.