Viharjenje idej ali »brainstorming« je metoda odločanja, pri kateri se iskanje rešitve danega problema izvaja z intenzivnimi razpravami in primerjavo idej in predlogov, ki jih udeleženci svobodno izrazijo. Predpostavlja odprt dialog in sposobnost upoštevanja predlogov drugih. Uporaba brainstorming metodologije, tudi na delovnem mestu, temelji na predpostavki, da je volja za dialog in izmenjavo z drugimi ljudmi. Organiziranje srečanj za izmenjavo in razpravo o idejah in projektih, uporaba timskega dela, iskanje sinteze različnih mnenj in predlogov, ki so bistveni elementi brainstorminga.
Koncept tega pristopa temelji na ideji kroženje idej in timskega dela. Med sejo »brainstorminga se vsakega udeleženca spodbuja k ustvarjalnemu ustvarjanju čim več idej: vsaka ideja je zabeležena in nato obravnavana z vsemi udeleženci, čemur nato sledi izbira idej. To je zanimiva tehnika, ne le zato, ker se ustvarjalnost spodbuja s svobodno razpravo, ampak tudi zato, ker omogoča krepitev skupinskega duha in ohranjanje dobrih medosebnih odnosov. Za izvajanje te dejavnosti je potrebno imeti sposobnost govoriti v javnosti, komunicirati z drugimi na pozitiven način, razumeti in prepoznati čustva drugih, izboljšati medosebne spretnosti in prenesti naloge na druge ljudi.
Viharjenje idej (brainstorming) združuje neformalni pristop k reševanju problemov z ustvarjalnim mišljenjem. Spodbujajte ljudi, da izražajo misli in ideje, ki se lahko na prvi pogled zdijo malo izven ustaljenega načina komuniciranja in iskanja rešitev za nastale probleme. Nekatere od teh idej je mogoče spremeniti v izvirne in ustvarjalne rešitve problema, druge pa lahko dajo življenje nadaljnjim idejam. Ta pristop pomaga sprostiti ljudi in jih izvleči iz običajnih načinov razmišljanja.
Viharjenje idej je dokazan način oblikovanja kreativnih idej ali reševanja problemov.
V času krize so zlasti pomembne razprave in primerjave idej, sposobnosti poslušanja, s katerimi se omogoča razvoj novih idej in iskanje boljših rešitev.