Brainstorming je rozhodovacia metóda, pri ktorej sa hľadá riešenie daného problému prostredníctvom intenzívnych diskusií a porovnávania nápadov a návrhov, ktoré účastníci voľne vyjadrujú. Predpokladá otvorený dialóg a schopnosť zohľadniť návrhy ostatných. Využívanie metodiky brainstormingu aj na pracovisku vychádza z predpokladu, že existuje vôľa viesť dialóg a vymieňať si názory s inými ľuďmi. Organizovanie stretnutí na zdieľanie a diskusiu o nápadoch a projektoch, uplatňovanie tímovej práce, hľadanie syntézy medzi rôznymi názormi a návrhmi, to sú základné prvky brainstormingu.
Koncepcia brainstormingu je založená na myšlienke, že aj vo svete práce a vo firmách sa považuje za užitočnú a pozitívnu metóda cirkulácie nápadov a tímová práca. Počas brainstormingu je každý účastník stimulovaný, aby tvorivo produkoval čo najviac nápadov: každý nápad sa zaznamená a potom sa o ňom diskutuje medzi všetkými účastníkmi a až potom sa urobí výber nápadov. Je to zaujímavá technika nielen preto, že voľnou diskusiou sa stimuluje tvorivosť, ale aj preto, že umožňuje posilniť skupinového ducha a udržať dobré medziľudské vzťahy.
Na realizáciu aktivít brainstormingu je potrebné mať:
Brainstorming kombinuje neformálny prístup k riešeniu problémov s kreatívnym myslením. Povzbudzujte ľudí, aby prichádzali s myšlienkami a nápadmi, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať trochu bláznivé. Niektoré z týchto nápadov sa môžu premeniť na originálne a kreatívne riešenia problému, zatiaľ čo iné môžu dať život ďalším nápadom. Tento prístup pomáha odblokovať ľudí a vyviesť ich z ich bežného spôsobu myslenia.
Brainstorming je osvedčený spôsob, ako prísť s kreatívnymi nápadmi alebo vyriešiť problém.
V čase krízy sú diskusia a porovnávanie názorov, či schopnosť počúvať obzvlášť dôležité, aby sa mohli rozvíjať nové myšlienky a lepšie riešenia.