Inovatívny človek má takú metodológiu konania, aby dokázal zmeniť, väčšinou k lepšiemu, existujúci stav vecí a hľadal účinné a efektívne riešenia. Základom schopnosti inovovať je nevyhnutná poriadna dávka zvedavosti, ktorá dáva podnety na hľadanie nových a nezvyčajných vecí prostredníctvom vôle experimentovať. Ide o zvedavosť a hľadanie nových skúseností, ktoré treba spojiť so schopnosťou klásť otázky o stave vecí a súbežne s túžbou hľadať nové a nevídané odpovede, bez obáv z nájdenia neobvyklých, teda nie obvyklých, bežných alebo už hotových riešení. Inovatívny človek je v podstate zvedavý človek. Zvedavý na nové technológie, fascinovaný novými trendmi, zaujímajúci sa o nové a nevídané.
Zvedavosť zameraná na experimentovanie s cieľom nájsť lepšie a účinnejšie riešenia rôznych potrieb, a to prostredníctvom uplatnenia inovatívneho myslenia v rôznych oblastiach, dokonca aj vo vedeckých metódach. Výsledok inovácie, vytvorenie prototypu, originálneho modelu, inovačného prístupu je založený na prísnych kritériách kvality: vyberú sa konkrétne prvky alebo funkcie, ktoré sa otestujú a zmerajú, aby sa potvrdilo dosiahnutie cieľov kvality. Schopnosť inovovať predpokladá aj kladenie otázok o okolitom svete a zhromažďovanie informácií, aby sa potom neustále hľadali nové nápady s cieľom zlepšiť existujúce prostredníctvom inovatívnych riešení.
Charakteristiky, ktorými sa vyznačujú najinovatívnejší ľudia, sú:
Inovatívni ľudia dokážu generovať nápady zo starých riešení, prevzatých aj z iných oblastí, nanovo ich kombinovať iným spôsobom a neustále sa snažia pochopiť, ako možno existujúce procesy upraviť, aby poskytovali lepšie výsledky. Je preto potrebné vedieť meniť svoje hypotézy, prekračovať hranice diktované vlastným myslením a predstavovať si opačné alternatívy, podrobne a bez predsudkov pozorovať bežné javy.
V čase krízy je nevyhnutné mať inovatívne myslenie: svet prináša nové výzvy, ktorým sa dá lepšie čeliť, ak máme schopnosť predstaviť si a experimentovať s novými metódami a novými reakciami.