Medosebne spretnosti se nanašajo na način komuniciranja, stika in odnosa z drugimi. To so vsa tista stališča, ki omogočajo dober odnos med tistimi, ki jih imajo, in okoljem, ki daje prostor za ustvarjanje sinergije in harmonije med ljudmi.
Kot takšne določajo vedenje in metode interakcije z drugimi ljudmi. Imeti to sposobnost pomeni vedeti, kako se poistovetiti z drugimi in jih razumeti. Znanje, kako učinkovito komunicirati in razumeti potrebe drugih, je med najbolj uporabnimi veščinami v poklicnem življenju, pa tudi v osebnem življenju. Vzpostavitev povezave in odnosa z drugimi je bistvenega pomena v multidisciplinarnih okoljih. Relacijske (odnosne) spretnosti in kompetence so tiste spretnosti, ki omogočajo pozitiven stik z drugimi. Cilj je vzpostaviti pozitivno in učinkovito komunikacijo. Da bi to dosegli so potrebne spretnosti poslušanja in pogajanja. Okolje za pozitivne medosebne spretnosti je hkrati pozitivno, samozavestno in prepričljivo.
Ljudje z dobrimi medosebnimi veščinami preživljajo čas v odnosih z drugimi posamezniki, radi spoznajo druge ljudi, tudi z različnimi življenjskimi slogi in pogosto radi potujejo. Radovednost je bistven element, saj je tudi pozitiven odnos in dobra izobrazba. Imeti dobre spretnosti poslušanja in pogajanja, ki vam omogoča lažje doseganje pomembnih ciljev, krepi timski duh v skupini (vključno z delom), ponuja priložnost za večje izmenjave z zunanjim svetom in s tem ustvarja večjo osebno in kolektivno rast. Med najpomembnejšimi medosebnimi veščinami lahko omenimo:
V času krize medosebne veščine pomagajo pri komuniciranju tudi v trenutkih največjega stresa, kot takšne pomagajo odpraviti nesporazume in odpraviti napetosti.