Interpersonálne zručnosti sa týkajú spôsobu komunikácie, nadväzovania kontaktov a nadväzovania vzťahov s ostatnými. Sú to všetky tie postoje, ktoré umožňujú dobrý vzťah medzi tými, ktorí ich vlastnia, a okolím, čím sa vytvára synergia a harmónia medzi ľuďmi.
Preto sa nimi určuje správanie a spôsoby interakcie s inými ľuďmi. Mať tieto medziľudské zručnosti znamená vedieť sa stotožniť s druhými a porozumieť im. Vedieť efektívne komunikovať a chápať potreby druhých patrí medzi najužitočnejšie schopnosti v profesionálnom, ale aj osobnom živote. Nadviazanie kontaktu a vzťahu s ostatnými je v multidisciplinárnom prostredí nevyhnutné. Vzťahové zručnosti a kompetencie sú všetky tie zručnosti, ktoré umožňujú nadviazať pozitívny kontakt s ostatnými. Cieľom je nastaviť pozitívnu a efektívnu komunikáciu. Na dosiahnutie tohto cieľa sú potrebné zručnosti počúvania a vyjednávania. Interpersonálne zručnosti by mali byť nastavené pozitívne, asertívne a zároveň presvedčivo.
Ľudia s dobrými medziľudskými schopnosťami trávia čas vo vzťahoch s inými osobami, radi sa stretávajú s inými ľuďmi, aj s rôznymi životnými štýlmi a často radi cestujú. Podstatným prvkom je zvedavosť, ako aj pozitívny prístup a dobré vzdelanie. Mať dobré schopnosti počúvať a vyjednávať umožňuje ľahšie dosiahnuť dôležité ciele, posilňuje tímového ducha v skupine (aj pracovnej), ponúka možnosť väčšej výmeny s vonkajším svetom, a tým vytvára väčší osobný a kolektívny rast. Medzi najdôležitejšie interpersonálne zručnosti môžeme spomenúť:
V čase krízy pomáhajú medziľudské zručnosti komunikovať aj vo chvíľach najväčšieho stresu, pomáhajú odstraňovať nedorozumenia a rozpúšťať napätie.