Veščine vodenja: Decisiveness

Odločnost

Odločnost je lastnost ali značilnost, ki opisuje ljudi, ki so pristranski do dejanj, čeprav se soočajo z negotovostjo. Hitrost in odločnost reševanja problema je še posebej  v času krize pomembna osebnostna veščina. Odločnost zahteva več kot ustrezno znanje in temperament. Za odločnost je značilna sposobnost konceptualizacije in delovanja v trenutku, z uporabo razpoložljivih orodij in praks.

Pri upravljanju in vodenju je najbolj smiselno razmišljati o odločilnosti kot osebnostni lastnosti, ki jo je mogoče do določene mere izmeriti in razviti. Odločnost ni nujno povezana s kakovostjo odločanja. Z drugimi besedami, odločno ukrepanje lahko naredi več škode kot koristi, če je bila odločitev napačna. Koncept pristojnosti odločanja zagotavlja smernice za izboljšanje kakovosti odločanja.

Za boljše razumevanje koncepta odločnosti je pomembno vedeti, kako deluje, in sicer na tri načine:

  • Odločnost kot osebnostna lastnost/spretnost
  • Odločnost in kulturne razlike
  • Odločnost in pristojnost odločanja

Socialni odnosi so pomemben del poklicnega in zasebnega življenja. Močni in zdravi socialni odnosi pomagajo povečati samozavest, kar je, glede na nedavne študije,  pomembno gonilo odločnosti. Za mnenje o pomembnih odločitvah lahko prosite tudi druge, ki vam lahko pomagajo, da razmišljate zunaj okvirja in izboljšate kakovost odločanja.

Odločnost je trajna in stabilna značilnost, ki opisuje, kako se ljudje obnašajo v podobnih situacijah odločanja. Odločnost, po nedavnem modelu Big 5, je blizu zavesti, ki je sestavljena iz samodiscipline in dosežkov. Odločnost je značilna podlaga za dobro delovanje. Toda odločnost ne pomeni nujno, da nekdo sprejema le prave odločitve. V nekaterih primerih z visokim tveganjem, bi lahko napačna odločitev privedla do slabšega izida v primerjavi s sprejetjem sploh nobene odločitve. Zato je pomembno, da ste ne le odločni, temveč da se ukvarjate tudi s svojo pristojnostjo odločanja.

Obstajajo štirje elementi odločnosti: hitrost, pomembnost, pravičnost in predanost. Odločanje z uporabo odločnosti je postopek v štirih korakih, ki temelji na:

  • Opis problema v stavku ali dveh,
  • Opišite svoje možnosti,
  • Izbrati smer ali sprejeti odločitev,
  • Ko se odločite, pojdi naprej.

Pomen v času krize (npr. pandemija)

V krizi so naše vsakodnevne rutine popolnoma uničene, saj ne vemo kdaj se bo kriza končala. Pogoste spremembe in izzivi nedvomno v našem vsakdanjem življenju povzročajo, da pogosto sprejemamo odločitev pod pritiskom in v tesnih časovnih omejitvah. V krizi lahko odločnost in pristojnost odločanja vplivata na vpleteno organizacijo in širšo skupnost in vplivata celo na varnost življenja. Ne morete nadzorovati katastrofe, krize, lahko pa nadzorujete odziv. pravilnost in hitrost odločanja.