Rozhodnosť je vlastnosť alebo charakteristika, ktorá opisuje ľudí, ktorí sú naklonení konať, aj keď čelia neistote. Rýchlosť a rozhodnosť pri riešení problému patrí k rozhodnosti ako osobnostnej črte. Rozhodnosť si vyžaduje viac než len príslušné vedomosti a temperament. Rozhodnosť je charakterizovaná schopnosťou koncipovať a konať v danom momente s využitím dostupných nástrojov a postupov.
V manažmente má najväčší zmysel uvažovať o rozhodnosti ako o osobnostnej črte, ktorá sa dá do určitej miery merať a rozvíjať. Rozhodnosť nemusí nevyhnutne súvisieť s kvalitou rozhodovania. Inými slovami, rozhodné konanie môže spôsobiť viac škody ako úžitku, ak bolo rozhodnutie nesprávne. Koncepcia rozhodovacej kompetencie (DMC – decision making competence) poskytuje návod, ako zlepšiť kvalitu rozhodovania.
Pre lepšie pochopenie konceptu rozhodnosti je dôležité vedieť, ako funguje, a to v troch smeroch:
Sociálne vzťahy sú dôležitou súčasťou pracovného a súkromného života. Podľa nedávnej štúdie silné a zdravé sociálne vzťahy pomáhajú zvyšovať sebavedomie, ktoré je dôležitým faktorom rozhodnosti. Okrem toho, ak sa opýtate iných na ich názor v súvislosti s dôležitými rozhodnutiami, môže vám to pomôcť myslieť nad rámec a zlepšiť kvalitu rozhodovania.
Rozhodnosť je trvalá a stabilná charakteristika, ktorá opisuje, ako sa ľudia správajú v podobných rozhodovacích situáciách. Rozhodnosť je podľa najnovšieho modelu Big 5 blízka vedomiu, ktoré pozostáva zo sebadisciplíny a snahy o dosiahnutie úspechu. Rozhodnosť je charakteristickým základom dobrého pracovného výkonu. Rozhodnosť však nemusí nevyhnutne znamenať, že človek robí správne rozhodnutia. V niektorých rizikových prípadoch by prijatie nesprávneho rozhodnutia mohlo viesť k horšiemu výsledku v porovnaní s tým, keby sa nerozhodlo vôbec. Preto je dôležité nielen byť rozhodný, ale pracovať na svojej rozhodovacej kompetencii.
Rozhodnosť má štyri prvky: rýchlosť, dôležitosť, správnosť a odhodlanie. Rozhodovanie s využitím rozhodnosti je štvorstupňový proces založený na:
V kríze sa úplne naruší naša každodenná rutina a nikto z nás nevie, kedy sa kríza skončí. Časté zmeny a bezprecedentné výzvy v našom každodennom živote nás nútia prijímať najrôznejšie rozhodnutia pod tlakom a v časovej tiesni. V krízových situáciách majú rozhodnosť a rozhodovacie kompetencie potenciál ovplyvniť príslušnú organizáciu a širšiu komunitu alebo mať vplyv na bezpečnosť života. Nemôžete kontrolovať katastrofu, krízu, ale môžete kontrolovať reakciu a jej správnosť a rýchlosť.