Kreatívne zručnosti: Otvorené myslenie

Otvorené myslenie

Mať otvorenú myseľ znamená byť schopný zvážiť nové myšlienky a rôzne názory alebo pohľady, byť ochotný vypočuť si návrhy iných, aj keď sú v rozpore s našimi zásadami, posúdiť tieto návrhy a rozhodnúť sa, či ich prijať, s flexibilitou a schopnosťou zmeniť názor.

Ľudia, ktorí nemajú otvorenú myseľ, sú málo flexibilní alebo vôbec nie, príliš sa boja možnosti zmeny, boja sa toho, čo nepoznajú. Nie sú schopní zmeniť svoje zmýšľanie a prijať zmýšľanie iných. Ľudia s otvorenou mysľou majú väčšiu šancu dosiahnuť svoj maximálny potenciál v živote aj v práci, pretože vedia riskovať, vedia sa odvážiť, neuspokoja sa s jednoduchšou možnosťou. Títo ľudia neustále niečo hľadajú, sú nonkonformisti v pozitívnom zmysle slova a sú ochotní naučiť sa čokoľvek od kohokoľvek. Otvorená myseľ umožňuje pozitívne zmeny a tiež umožňuje budovať tímového ducha vzhľadom na schopnosť počúvať nápady a názory iných ľudí.

Ak chcete mať otvorenú myseľ, musíte testovať sami seba, svoje myšlienky a správanie, vystupovať zo svojej "komfortnej zóny". Musíte spochybňovať svoje myšlienky tým, že sa nebudete báť robiť chyby, ale budete akceptovať riziko. Otvorená myseľ vám tiež umožňuje nájsť inšpiráciu u iných.

Otvorená myseľ je spojená s pokorou: v skutočnosti tí, ktorí sú presvedčení, že vedia všetko, sa nikdy nebudú môcť niečo naučiť od iných a nebudú schopní znovuobjaviť seba samých alebo spochybniť svoje vlastné myšlienky či zásady. Byť otvorený však znamená aj priblížiť sa k blížnemu bez toho, aby sme nevyhnutne stratili svoje zásady alebo morálnu integritu, ale aby sme boli otvorení dialógu a konfrontácii.

Dôležitosť v časoch krízy (napr. pandemickej)

V čase krízy, ktorá znamená aj veľké zmeny, je nevyhnutné byť otvorený, aby sme sa nebáli nových vecí a prijali zmenu zaužívaných myšlienok a správania, aby sme čelili novému kontextu.