"Koučovanie je uvoľnenie potenciálu človeka, aby maximalizoval svoj vlastný výkon. Je to pomoc pri učení, a nie učenie". - Sir John Whitmore
Koučovanie je kľúčovým spôsobom motivácie a pomoci jednotlivcom a tímom pri riešení problémov, zlepšovaní výkonnosti a rozvíjaní zručností a sebadôvery na pracovisku. Koučovanie znamená klásť otázky nielen na zhromažďovanie faktov, ale aj na získanie riešení, pocitov, nápadov a nových myšlienok od koučovanej osoby. Niektorí ľudia tvrdia, že je nemožné, aby manažér pôsobil ako kouč, vzhľadom na jeho autoritatívne postavenie nad tímom. Hoci autorita je dôležitá vec, nemusí byť neprekonateľnou prekážkou - pokiaľ v pracovnom vzťahu panuje skutočná dôvera a rešpekt.
Koučovanie sa líši od tradičného prístupu "rozkazuj a kontroluj" alebo "vydaj rozkaz" nasledujúcimi spôsobmi:
Efektívne koučovacie zručnosti sa rozvíjajú s cieľom pomôcť druhým dosiahnuť osobné alebo profesionálne ciele. V manažérskej alebo vedúcej úlohe môžu efektívne koučovacie zručnosti podporiť udržateľnú zmenu správania alebo spôsobu myslenia a zároveň uľahčiť učenie a rozvoj. Pri koučovaní nesie zodpovednosť za učenie sa jednotlivec, a nie kouč.
Koučovanie nielenže odstraňuje dnešný problém, ale pomáha zabrániť tomu, aby sa problém znovu objavil. Zamestnanec nielenže rozumie cieľu, ale môže ho naučiť aj ostatných. Koučovanie môže trvať dlhšie ako korekcia, ktorá je "rýchlou nápravou", ale je dlhodobejšie. Buduje porozumenie, a ak sa robí dobre, pomáha budovať kultúru pracoviska. Pri riadení v štýle koučovania ide v konečnom dôsledku o prínosy: angažovanejší tím, lepší výkon tímu, lepšie pracovné vzťahy, lepšie nápady alebo informácie a investovanie času na získanie času.
Rozvoj vašich trénerských zručností si vyžaduje úsilie. Existuje mnoho variantov koučovania, ktoré zahŕňajú rôzne typy zručností. Medzi tie varianty, ktoré sú relevantné ak berieme do úvahy manažérova lídrov, patrí hierarchické koučovanie (manažéri jednoducho koučujú svojich podriadených) a tímové koučovanie. Existuje niekoľko variantov tímového koučovania:
Koučovanie vízie - tento prístup pripomína partnerstvo a využíva prvky spätnej väzby, reflexie a rozhovoru, aby skutočne motivoval a ovplyvnil zamestnancov. Povzbudzuje a posilňuje zamestnancov tým, že im dáva jasný smer a stratégie na dosiahnutie cieľov a podporuje ich sústredenie.
Autokratický koučing - tento prístup skôr hovorí jednotlivcom, čo majú robiť, než sa ich pýta. Autokratický kouč má vždy všetko pod kontrolou a snaží sa o perfekcionizmus a dokonalosť.
Holistický koučing - tento prístup vychádza z presvedčenia, že všetko so všetkým súvisí, a tvrdí, že jednotlivci sú súhrnom všetkých svojich častí: aby sa podporil rast na pracovisku, je potrebné dosiahnuť rovnováhu vo všetkých aspektoch ich života.
Autoritatívny koučing - kouč rozhoduje, čo a ako sa má robiť. Od tímu sa vyžaduje len porozumenie.
Všetky tieto štýly koučovania môžu byť účinné v závislosti od spoločnosti, projektu alebo samotného tímu. Kľúčom je vedieť, kedy použiť rôzne štýly koučovania.
Zvýšenie empatie a súcitu v každej práci znižuje stres a nahrádza ho potenciálom ľudského rastu. Ťažké situácie (krízové situácie) a náročné rozhovory sa ľahšie zvládajú, keď sú koučovacie zručnosti dobre osvojené a pravidelne precvičované. Koučovacia zručnosť pri vedení je veľmi účinná v prostredí, kde ľudia nemajú dostatok zručností alebo vedomostí na dosiahnutie spoločnej vízie alebo sa časom otupili a unavili, čo je počas krízy pravdepodobné.