Rapport je enostaven, hiter in preprost proces. Ste že kdaj opazili, kako je, ko se dva človeka popolnoma razumeta? Kdaj lahko najdejo skupno stališče in vsaka beseda, ki je izrečena, je smiselna, medtem, ko se razumete obenem tudi neverbalno?
Vsaka gesta, vsak nasmeh, način, kako ste izgovorili vsako besedo, je bila prijetna in ste vedeli, da vas oseba, s katero govorite razume in sta imela veliko skupnega? Včasih se odnosi zgodijo naravno.
Rapport je čustvena povezava ali odnos z nekom drugim. Lahko se obravnava kot stanje harmoničnega razumevanja z drugim posameznikom ali skupino. Gradbeni odnos je proces razvijanja te povezave z nekom drugim. Vendar pa se lahko odnos gradi in razvija le zavestno, z iskanjem skupnih točk in empatijo.
Povratne informacije so osnova za tehniko gradnje rapport. Svoj zunanji izraz (verbalno – aktivno poslušanje in neverbalno – govorico telesa) prilagajamo drugi osebi in smo odprti za dejstvo, da se bo naše notranje stanje ustrezno prilagodilo. Na ta način lahko z zunanjim izražanjem postopoma pridemo v podobno duševno stanje kot naš sogovornik. Zapomnite si: morate samo opazovati, poslušati, prilagoditi naš zunanji izraz in prostovoljno sprejeti spremembe v našem duševnem stanju.
Le malo težje je vzpostaviti stik s skupino. Načelo je enako kot pri posamezniku: svoj zunanji izraz prilagodite prevladujočemu izrazu skupine.
Stopnje odnosnosti (Rapport) zahtevajo zanesljiv in vsestranski nabor medosebnih veščin, pa tudi sposobnost sočutja z občutki drugih in prilagajanjem. Od vas zahteva, da več poslušate, poskušate razumeti in se manj osredotočati na načrtovano zaporedje ali izhodišče točke. In to je najbolj zahtevna stvar v zvezi z razmejevanjem stopenj.
Obstajajo štirje temelji rapporta: poštenost, empatija, avtonomija in refleksija (sposobnost aktivnega poslušanja).
Šest ključnih spretnosti aktivnega poslušanja vključuje: posvečena pozornost, odtegnitev presoje, odražanje, razjasnjevanje, povzemanje, (po)delitev.
Obstajajo tudi štirje načini komuniciranja:
Kako ravnati s konfrontacijo: ko razpravljate ali nasprotujete nekomu, bodite iskreni in direktni. Ne napadajte, ne kaznujte in ne bodite sarkastični.
Kako kapitulirati: ko se morate vrniti ali pokazati spoštovanje, to storite s ponižnostjo in potrpežljivostjo. Vendar pa se izogibajte šibkosti in negotovosti.
Kako pridobiti nadzor: dobri voditelji so jasni, pod nadzorom, določajo načrt in podpirajo druge. Niso zahtevni, dogmatični in malenkostni.
Kako vzpostaviti sodelovanje: Ko želite vzpostaviti povezavo, pokažite naklonjenost, zanimanje in občutek pripadnosti. Odprite se, vendar bodite previdni, da ne zdrsnete v pretirano navdušenje in napačno intimnost.
V kriznih razmerah je še toliko bolj pomembno ustvarjanje soodnosnosti To je komponenta, ki vam pomaga, da omogočite drugim osebam, da se počutijo varne in spoštovane. Z razvijanje vzajemnega zaupanja pa je ukrepanje med krizo lahko tudi uspešno.