Zaupanje v katero koli organizacijo, vključno s prostovoljsko organizacijo, deluje na treh ravneh:
Zaupanje je ogromno bogastvo v vsakem smiselnem in produktivnem odnosu. Obstaja več načinov za vzpostavitev zaupanja v odnos:
Goleman poudarja, da zaupanja vredni ljudje delujejo etično, gradijo zaupanje s svojo zanesljivostjo in avtentičnostjo, si priznavajo svoje napake in se zmorejo soočati z neetičnimi dejanji drugih. Obstaja več načinov za razvoj zaupanja:
Pokažite svojo verodostojnost – druga oseba v interakciji mora čutiti, da imate znanje in spretnosti, da ji pomagate. Zato je kredibilnost tako pomembna. Morate pokazati zaupanje tako, da se izognete obotavljanju, ter poudarite stik z očmi in nasmeh. Tudi, če nimate vseh odgovorov, se ne bojte tega priznati. Če ste odprti in iskreni z drugimi, se bo vaša verodostojnost povečala. Najpomembneje je, da imate sredstva, da skupaj poiščete odgovore.
Pokažite svojo zanesljivost – še en pomemben vidik vzpostavljanja zaupanja je zanesljivost. Če želite pokazati, da ste zanesljivi, poskrbite, da boste storili, kar ste obljubili. Bodite točni na sestankih, hitro vrnite sporočila in klice ter ostanite občutljivi na želje in pričakovanja vašega kolega.
Naj se drugi počutijo udobno – ko se vaš sodelavec počuti varno in udobno, je bolj verjetno, da se bo odprl in delil tisto o čemer resnično razmišlja. Seveda se to lahko razvije šele, ko nekoga dobro poznate. Temu procesu lahko pomagate tudi z deljenjem nekaterih osebnih podatkov o sebi. To ne pomeni, da morate sami razkriti vse podrobnosti o svojem življenju! Toda pripovedovanje zgodb iz preteklosti ali govorjenje o svojih vrednotah in prepričanjih bo pokazalo, da zaupate drugi osebi. A najti morate pravo ravnovesje med tem, koliko povedati in koliko obdržati zase.
Pokažite, da vam je mar – vaš kolega ali član ekipe mora čutiti, da imate najboljše namere in vajin odnos ni le izboljšanje kakovosti dela ali povečanje produktivnosti. Poskrbite, da ste na voljo v kratkem času, če mora govoriti z vami. In če vaš načrt medsebojne izmenjave na odnosni ravni traja dlje, da obrodi sadove, kot pričakujete, bodite potrpežljivi in pokažite svojo zavezanost procesu.
Biti zaupanja vreden je pomembna spretnost ali kompetenca v kriznih časih. Ko je zaupanje pomanjkljivo, interakcije med ljudmi ali ljudmi in organizacijo zmanjšajo navdušenje in produktivnost, ne glede na to, kako predani in motivirani so. Zaupanja vredno vodstvo je bolj kot kdaj koli prej pomembno za premagovanje izzivov, kot so: COVID-19, vojna ali recesija.