Dôvera v akejkoľvek organizácii vrátane dobrovoľníckej organizácie funguje na troch úrovniach:
Dôvera je obrovským prínosom v každom zmysluplnom a produktívnom vzťahu. Existuje niekoľko spôsobov, ako budovať dôveru vo vzťahu:
Dôveryhodní ľudia konajú eticky a sú bezúhonní, budujú dôveru svojou spoľahlivosťou a autenticitou, priznávajú vlastné chyby a konfrontujú neetické konanie iných. Existuje niekoľko spôsobov, ako rozvíjať dôveru:
Preukážte svoju dôveryhodnosť - druhá osoba v interakcii musí mať pocit, že máte vedomosti a zručnosti, aby ste jej pomohli. Preto je dôveryhodnosť taká dôležitá. Dôveru musíte prejaviť tým, že sa vyhnete váhaniu, nadviažete očný kontakt a budete sa usmievať. Ak však nemáte všetky odpovede, nebojte sa to priznať. Ak budete k členovi tímu otvorení a úprimní, vaša dôveryhodnosť sa zvýši. Dôležitejšie je, aby ste mali k dispozícii zdroje na spoločné hľadanie odpovedí.
Ukážte svoju spoľahlivosť - ďalším dôležitým aspektom budovania dôvery je spoľahlivosť. Ak chcete ukázať, že ste spoľahliví, uistite sa, že bezpodmienečne splníte to, čo ste povedali, že urobíte. Uistite sa, že sa na stretnutie dostavíte včas, že budete okamžite odpovedať na správy a telefonáty a že budete citlivo pristupovať k preferenciám a očakávaniam svojich kolegov.
Zaistite, aby sa druhá osoba cítila príjemne - keď sa váš kolega cíti bezpečne a pohodlne, je pravdepodobnejšie, že sa otvorí a podelí sa o to, čo si naozaj myslí. Toto sa zvykne vyvinúť až vtedy, keď niekoho dobre poznáte. Tomuto procesu môžete pomôcť tým, že sa podelíte aj o niektoré osobné informácie o sebe. To neznamená, že musíte sami od seba prezradiť každý detail zo svojho života! Rozprávanie príbehov z minulosti alebo rozprávanie o vašich hodnotách a presvedčení však ukáže, že druhému človeku dôverujete, pokiaľ ide o vaše osobné informácie. Musíte nájsť správnu rovnováhu medzi tým, koľko toho povedať a koľko si nechať pre seba.
Ukážte, že vám na ňom záleží - váš kolega alebo člen tímu musí cítiť, že vám ide o jeho dobro a že váš vzťah nie je len o zlepšení kvality práce alebo zvýšení produktivity. Dajte jasne najavo, že ste k dispozícii v krátkom čase, ak sa s vami potrebuje porozprávať. A ak naplnenie plánu a jeho prínos trvá dlhšie, než ste očakávali, buďte trpezliví a preukážte svoje odhodlanie doviesť proces do zdarného konca.
Byť dôveryhodný je v krízových časoch významná schopnosť alebo kompetencia. Keď chýba dôvera, interakcie medzi ľuďmi alebo medzi ľuďmi a organizáciou vysávajú z ľudí nadšenie a produktivitu bez ohľadu na to, akí sú odhodlaní a cieľavedomí. Dôveryhodné vedenie je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým na prekonanie výziev, ako sú: pandémia Covid-19, vojna, recesia a i.