Voditelji morajo nositi vloge: biti kreativen, ambiciozen, prijazen, razumevajoč in motiviran – vse naenkrat. Vendar pa je najpomembnejša lastnost vodje (ali uspešne osebe v katerem koli poklicu) vztrajnost. To še posebej velja v kontekstu krize.
Vztrajnost pomeni pridno delati in končati nalogo navkljub kljub težavam in oviram, ki se pojavljajo. Zadovoljstvo, prejeto od dokončanja nalog in projektov, je zelo pomembno za tiste, ki imajo visok nivo vztrajnosti.
Vztrajnost vključuje organizacijo samega sebe za podporo dejavnostim (npr. načrtovanje odmorov in njihovo trajanje, nagrajevanje za majhne dosežke na poti izvajanja nalog). To pomaga graditi nadaljnje zaupanje za prihodnje uspehe in doseganje ciljev. Vztrajnost vključuje prostovoljno nadaljevanje ciljno usmerjenega ukrepa kljub prisotnim izzivom, težavam in preprekam.
Življenje nikogar ni osvobojeno težav. Če je bilo, potem niso nikoli stopili izven svoje cone udobja, se potiskali proti cilju, ali se na kakršen koli način izzvali. Ker so izzivi praktično neizogibni v poklicnem svetu, je vztrajnost izjemno dragocena. To je več kot le strokovno znanje; to je življenjska veščina.
Oseba brez vztrajnosti ni vezana na potrebo po doseganju svojih kratkoročnih in dolgoročnih ciljev. Kot takšna hitro opusti projekte in delovna mesta, ki predstavljajo izziv, in le redko izboljšajo svoje okoliščine in/ali spretnosti. Pomanjkanje vztrajnosti pomeni tudi odsotnost miselnosti osebnostne rasti, kar negativno vpliva tako na poklicno kot zasebno življenje.
Kako izboljšati veščine vztrajnosti?
Vztrajnost je posledica neuspeha in vztrajanja. Torej, dobro je, da spremenite svoj odnos do neuspeha, in ga vidite kot lekcijo, ne pa nazadovanje. Vsekakor je vztrajnost spretnost, ki jo je mogoče izboljšati. Ne bojte se težkih situacij. Tvegajte. Zgradite mrežo podpore, ki vključuje družino, prijatelje, sodelavce in vrstnike, kjer se lahko odprete in dobite povratne informacije in spodbudo v težkih časih.
V času krize se stvari spreminjajo vsak dan. V nedavnem članku za Forbes je strokovnjak za transformacijske spremembe Rob Carucci opisal vodenje v krizi: „Včasih stopimo v nova poglavja vodenja z vetrom na hrbtu, pripravljeni, da ‚prenesemo stvari na naslednjo raven.‘ Toda pogosto nas nova poglavja vodstva postavljajo v soočenje s silami, ki preizkušajo meje naših sposobnosti, potrpežljivosti in vztrajnosti.“