Manažérske zručnosti: Zvládanie stresu

Zvládanie stresu

Stres je reakcia na nadmerný tlak. Tento tlak môže pochádzať z osobných, alebo pracovných situácií. Slovníková definícia stresu zahŕňa ťažkosti, napätie a fyzický, emočný alebo mentálny tlak.

V dnešnej dobe je stresu vystavená väčšina svetovej populácie, a to z rôznych dôvodov. Stres je v živote normálny, ale prílišné množstvo stresu už normálne nie je. Schopnosť zvládať stres a nakladať so stresovými situáciami je nevyhnutná pre šťastný a zdravý život.

Pre rôznych ľudí sú stresujúce rôzne veci, a tiež je rozličná miera tlaku, s ktorou si poradia bez toho, aby „boli vystresovaný“.

Existuje niekoľko spoločných znakov a prejavov stresu, ako sú napríklad úzkosť a napätie. Je veľmi dôležité rozpoznávať spúšťače stresu a nájsť efektívne spôsoby práce so stresom.

Stres na pracovisku je veľmi rozšírený. Je veľmi dôležité venovať pozornosť príčinám stresu na pracovisku, aby sme predchádzali problémom zamestnancov, tímov, a tiež organizácie ako celku. Práca so stresom na pracovisku je preto základnou časťou zodpovednosti jednotlivca aj organizácie.

Zvládanie stresu je schopnosť udržať si kontrolu nad mierou stresu použitím starostlivosti o seba, relaxačných a iných naučených techník zvládania stresu, keď nastane. Je to „súbor techník a programov, ktorých zámerom je ľuďom pomôcť efektívnejšie nakladať so stresom vo svojom živote analýzou jednotlivých stresorov a pozitívnym konaním za účelom minimalizácie ich dopadov“ (Gale Encyclopedia of Medicine).

Zvládanie stresu definujeme ako nástroje, stratégie a techniky redukcie stresu a znižovania jeho negatívnych dopadov na naše mentálne a fyzické zdravie a pohodu. Techník, ktoré môžeme za týmto účelom používať je mnoho a obsahujú mentálne, emočné aj behaviorálne stratégie.

Relaxačné techniky boli vyvinuté, aby ľuďom pomohli zvládať stres tým, že sa naučia efektívne odpočívať:

  • mindfulness: život v prítomnom okamžiku a jeho plné uvedomenie a ocenenie;
  • muzikoterapia: účinok zvuku;
  • seba-hypnóza: jednoduché techniky, ako sa cítiť uvoľnenejší odstúpením od stresu;
  • terapia smiechom: smiech pomáha relaxovať a iné.

Efektívne zvládanie stresu pomáha prekonať stres, ktorý nás v živote čaká, takže môžeme byť šťastnejšími, zdravšími a výkonnejšími. Najvyšším cieľom v tejto oblasti je vyvážený život s časom na prácu, na vzťahy, na oddych a na zábavu – a tiež odolnosť, keď príde tlak, a schopnosť postaviť sa výzvam čelom.

Dôležitosť v časoch krízy (napr. pandemickej)

Kríza je extrémnou formou zmeny, a zvládanie stresu je pri nej kľúčové – použitie špecifických techník a stratégií zvládania stresujúcich situácií. Musíme sa rozhodovať okamžite a pracovať s obmedzenými zdrojmi, aj keď sme v stresujúcich podmienkach. Rozvoj stratégií zvládania situácií už od detstva nám umožňuje zvládať stres v náročných situáciách. Zvládanie stresu je proces získavania a precvičovania viacerých rôznych kognitívnych aj behaviorálnych techník zameraných na prácu a vyrovnávanie sa so stresom. Efektívne vyrovnávanie sa so stresom je celé otázkou rovnováhy a udržiavania stresu na zvládnuteľnej úrovni. Preto je dostatočne vysoká úroveň zvládania stresu jednou z najdôležitejších zručností prístupu k pomoci a podpore zameraného na klienta.