Osebne spretnosti: Self-motivation

Samomotivacija

Volja, moč, gonilna sila, želja, zanimanje, spodbuda... Vse te besede lahko povzamemo v eni: MOTIVACIJA. Motivacija je ključ do naših dejanj. Usmerja naše vedenje in reakcije ter določa našo uspešnost, vključno z vztrajnostjo in odgovornostjo. S tem označuje našo osebnost in s svojo močjo vpliva na nas, da postanemo to, kar smo. V psihologiji je motivacija razdeljena na zunanjo (eksterno) in notranjo (intrinzično). Pomembno je, da motivi ali želje po določeni dejavnosti prihajajo od nas samih. Takrat govorimo o intrinzičnosti ali samomotivaciji.

To je izraz, ki se uporablja za opis značilnosti vedenja posameznika na različnih področjih delovanja. To je posameznikovo notranje vzburjenje, ki ga motivira za določeno dejavnost. Določa vztrajnost in omogoča osredotočenost v aktivnosti na poti do želenega cilja ali za zadovoljevanje posebnih potreb. Samomotivacija je posameznikovo prostovoljno, notranje prizadevanje za najboljšo možno delo (naloga, akcija, doseganje ciljev...).

Motivacija je povezana z naslednjimi elementi:

— Potrebe

— Cilji

— Želje

Po Maslowu imajo ljudje hierarhijo potreb, ki sega od nižjih potreb po preživetju in varnosti do višjih potreb po samouresničevanju ali samoaktualizaciji. Zadovoljitev nižjih potreb je pogoj, da se pojavijo višje, da oseba uresniči svoj osebni potencial, aktivira svoje naravne darove in jih uporabi. Tako zadovoljuje potrebo po samouresničevanju, ki je vrhunec motivacije, želje.

MOTIVACIJSKO SREDSTVO

Obstaja več načinov motivacije:

  1. Sposobnosti in talenti

Višjo motivacijo imamo na področjih, kjer smo dobri ali kjer imamo nekaj sposobnosti ali talentov. Kdaj se naša motivacija zmanjša? Ko ni pričakovanih rezultatov.

  1. Dosežki, priznanja in povratne informacije

Vsekakor je najboljša motivacija, koosebo pohvalimo, spodbujamo in podpremo. To je takrat, ko bomo dobili še več volje in zagona za napredek. Če trdo delamo, se učimo, itd., vendar ni nobenega dosežka, motivacija upada. Potem je treba najti ovire in ugotoviti, od kod prihajajo težave. Potrebno je zbrati veliko moči za notranjo motivacijo za hojo naprej in ne odnehati kljub neuspehom in razočaranjem.

Pozitivna kritika je dobronamerna kritika, z dobrimi argumenti in je upravičena. Ne želi škodovati človeku, tudi če mu pove resnična dejstva, ki so lahko boleča. Kritika pa je lahko tudi negativna. To je takrat, ko ima samo en namen – škodovati osebi, ne glede na to, ali je resnična ali ne, upravičena ali ne. Neutemeljena kritika je kritika, ki nima prave podlage in pravih argumentov (ker sem mislil, sem tako rekel, zaneslo me je, itd.).

Kdaj je kritika upravičena?

 1. če je dobronamerna, resnična in pozitivna

2. če je dobro argumentirana (ima dovolj dokazov, da je res)

3. če sledi splošnemu dobremu

4. ko je akcijsko usmerjena v dejanja (početje)

Slednje ima izjemen pomen. Ko na primer oseba kritizira drugega, ne bi smela usmerjati kritike nanj kot na osebo, ampak le na njegovo delovanje.

  1. Zgled

Močna motivacijska sredstva vključujejo tudi motivatorje. To so ljudje, ki na kakršen koli način na različnih področjih želijo spodbujati druge in jih napolniti z voljo in močjo, da delujejo v življenju. Da bi bil motivator dober, mora obstajati avtoriteta. Biti avtoriteta pa pomeni, da ima ta oseba kar nekaj močnih lastnosti (doslednost, prijaznost, strokovnost, empatija, sistem vrednot itd.).

Samomotivacija zagotavlja napredek pri projektih in aktivnostih. Samomotivacija kot pozitivna motivacija vam pomaga, da se osredotočite na rezultate, ki so rezultat izpolnitve naloge ali doseganja določenega cilja. Samomotivacija je koristna za številne življenjske situacije in se lahko razlikuje, ko se soočamo z izzivi, se spopadamo z nepričakovanimi situacijami in skrbimo za naše čustveno in fizično zdravje ali dobro počutje. Povsem normalno je, da doživljate spremembe v ravni motivacije, medtem ko se premikate skozi življenje.

Pomen v času krize (npr. pandemija)

V nemirnem času, kot je pandemija, se je enostavno počutiti izgubljene in nemočne. Dnevne novice o pandemiji lahko privedejo do duševne utrujenosti in čustvene izčrpanosti. Ljudje, ki se soočajo s kriznimi razmerami, pogosto potrebujejo več moči, bodisi iz svojih notranjih virov in volje, bodisi iz zunanjega vira, iz katerega lahko pridobijo notranjo moč, da se spopadejo s krizo in izvedejo potrebne prilagoditve ali spremembe. Krepitev samomotivacije je zelo pomembna za ohranjanje dobrega duševnega zdravja.

V težkih kriznih situacijah se lahko zgodi, da oseba začne razvijati določeno izkrivljeno podobo realnosti, ki se lahko, če traja predolgo ali čustveno premočno, razvije v motnjo. Takšne osebnostne motnje imajo štiri značilnosti, ki vključujejo izkrivljene vzorce razmišljanja, problematične čustvene odzive, prekomerno ali premalo regulirano obvladovanje impulzov in medosebne težave. Zato je pomembno, da prostovoljci in pomočniki poznajo moč motivacije in samomotivacije za krepitev osebnega duševnega zdravja.