Osobné zručnosti: Seba-motivácia

Seba-motivácia

Vôľa, vnútorná sila, túžba, záujem, odhodlanie... všetky tieto slová môžeme spojiť do jedného: MOTIVÁCIA. Motivácia je kľúčom k všetkým našim činnostiam. Vedie naše správanie aj reakcie, určuje našu výkonnosť, vrátane vytrvalosti a zodpovednosti. Tým v podstate určuje našu osobnosť a svojou mocou nás vedie k tomu, kým/čím vlastne sme. V psychológii rozdeľujeme motiváciu na externú (vonkajšiu) a internú (vnútornú). Je dôležité, aby motív, či túžba pre tú-ktorú aktivitu, ktorú vykonávame, pochádzal z nás samotných. Vtedy hovoríme o vnútornej, internej motivácii, či seba-motivácii.

Je to pojem, ktorý sa používa k popisu vlastnosti správania ľudí v rôznych oblastiach činnosti. Jedinca do danej konkrétnej aktivity vedie jeho vnútorné nadšenie či záujem. To potom určuje jeho vytrvalosť a umožňuje mu sústrediť sa na konkrétne činnosti na ceste k cieľu či k naplneniu nejakej potreby. Seba-motivácia je vnútornou, dobrovoľnou snahou človeka o čo najlepšiu možnú prácu (úlohu, činnosť, dosiahnutý cieľ, …).

Tento proces má niekoľko prekážok a problémov. Už sme spomínali nedostatok motivácie, k čomu sa ale naša motivácia viaže? Viaže sa k nasledujúcim prvkom:

  • Potreby
  • Ciele
  • Priania

Podľa Maslowa majú ľudia hierarchiu potrieb, ktorá smeruje od nižších potrieb, ako prežitie a bezpečnosť, k tým vyšším, ako seba-realizácia a seba-aktualizácia.

Uspokojenie tých nižších je podmienkou pre objavenie tých vyšších, teda pre to, aby si človek uvedomil svoj osobný potenciál, aktivoval svoje prirodzené dary a využíval ich. Tým potom človek naplní svoju potrebu seba-realizácie, ktorá je vrcholom motivácie a túžby.

NOSITELIA MOTIVÁCIE

Našu motiváciu nesie viac javov:

  1. Schopnosti a talenty

Väčšiu motiváciu máme v oblastiach, v ktorých sme dobrí, či v ktorých máme nejakú schopnosť alebo talent. Kedy motiváciu strácame? Keď nedosahujeme očakávané výsledky.

  1. Úspechy, uznanie a spätná väzba

Zvonku nás určite najlepšie motivuje, keď nás niekto chváli, povzbudzuje a podporuje. Vtedy získavame ešte viac vôle a hybnej sily vpred. Ak tvrdo, poctivo pracujeme na svojom vysnívanom cieli, ale nemáme žiadne úspechy, motivácia sa stráca. Vtedy je treba hľadať prekážky a zistiť odkiaľ problémy pramenia. Potrebujeme nazbierať množstvo sily pre udržanie vnútornej motivácie, aby sme dokázali pokračovať ďalej aj napriek neúspechom a sklamaniam a nevzdali sa.

Pozitívna kritika je kritika s dobrým úmyslom, oprávnená a s dobrými argumentmi. Jej poskytovateľ neubližuje, hoci hovorí reálne fakty, ktorých uvedomenie môže byť bolestivé.

Kritika môže byť aj negatívna. To sa deje vtedy, keď jediným cieľom tejto kritiky je človeka zraniť, či už je, alebo nie je pravdivá či oprávnená. Nepodložená kritika je zase kritika, ktorá sa nezakladá na realite a nie je podložená argumentmi (pretože som povedal, pretože si to myslím, atď.).

Kedy je kritika oprávnená?

  1. keď je podávaná s dobrým úmyslom, je realistická a pozitívna
  2. keď je dobre vyargumentovaná (poskytuje dostatok dôkazov, že je pravdivá)
  3. keď je jej cieľom všeobecné dobro
  4. keď je orientovaná na správanie, nie na konkrétneho človeka

Posledný bod je veľmi dôležitý. Keď niekoho kritizujeme, nemali by sme kritiku zameriavať na jeho osobnosť, ale len na jeho konkrétne činnosti.

  1. Príklad motivátorov (autorít)

Silným nositeľom motivácie sú tiež samotní motivátori. Sú to ľudia, ktorí, rozličnými spôsobmi a v rozličných oblastiach, chcú druhých podporovať a vlievajú do ich životov vôľu a silu konať. Aby bol motivátor dobrým motivátorom, potrebuje autoritu. Byť autoritou ale znamená, že tento človek musí mať nemálo silne rozvinutých dobrých vlastností (konzistentnosť, láskavosť, profesionalita, empatia, hodnotový systém, atď.).

Seba-motivácia zabezpečuje posun vpred v našich projektoch a aktivitách. Je to schopnosť prevziať iniciatívu a dokončovať úlohy. Seba-motivácia, ako pozitívna motivácia, nám pomáha sa sústrediť na výsledky, ktoré nám splnenie danej úlohy, či dosiahnutie daného cieľa, prinesie. Seba-motivácia je silne previazaná s určovaním si cieľov svojich aktivít. Motivácia je užitočná v mnohých oblastiach života a môže sa meniť v časoch, keď čelíme výzvam, ocitáme sa v nepredvídaných situáciách a máme starosť o svoje emocionálne či fyzické zdravie a pohodlie. Je normálne zažívať zmeny v sile motivácie v priebehu života.

Dôležitosť v časoch krízy (napr. pandemickej)

V turbulentných časoch, ako napríklad počas pandémie či prírodnej katastrofy, nie je ťažké cítiť sa na dne, stratení a bezmocní. Každodenná paľba negatívnych správ môže viesť k mentálnej únave a emočnému vyčerpaniu.

Ľudia v krízových situáciách často potrebujú viac podpory a sily, či už z vlastných, vnútorných zdrojov a vôle, alebo z externých zdrojov z ktorých sú schopní čerpať vnútornú silu na zvládanie krízy a na vykonanie potrebných zmien. Posilňovanie seba-motivácie je dôležité pre udržovanie dobrého mentálneho zdravia.

V náročných krízových situáciách sa môže stať, že si človek vytvorí určitý skreslený obraz reality, ktorý, pokiaľ pretrvá dosť dlho, či pokiaľ bude emočne dosť silný, sa môže rozvinúť aj do poruchy osobnosti. Takéto poruchy majú štyri určujúce vlastnosti: skreslené myšlienkové postupy, problematické emočné reakcie, príliš silná alebo príliš slabá kontrola vnútorných impulzov a problémy v medziľudských vzťahoch. Preto je dôležité, aby dobrovoľníci a pomáhajúci pracovníci poznali silu motivácie a seba-motivácie pri podpore mentálneho zdravia.