Vodcovské zručnosti: Úprimnosť (Zdvorilosť)

Úprimnosť (zdvorilosť)

Keď ste úprimní, hovoríte pravdu. V širšom zmysle slova sa prezentujete úprimne, bez pretvárky a preberáte zodpovednosť za svoje pocity a činy.

Úprimnejšou spoluprácou s kolegami sa dostanete oveľa ďalej. Predstava, že ľudia by mali pracovať dokonale, je mylná. Byť úprimný neznamená byť dokonalý. Pre ľudí to jednoducho znamená pravdivo informovať o výzvach, ktorým čelia, a potom sa pustiť do riešenia týchto výziev. Keď sa prezentujete úprimnosťou, ľudia alebo spolupracovníci sa stanú vašimi vernými nadšencami. Človek, ktorý má srdce a stojí si za svojimi hodnotami a zámermi, vytvára vzťahy s kolegami založené na pravde. Žiadna okázalosť to nedokáže zopakovať.

Na jednej strane, ak ste k ľuďom vždy úplne úprimní a hovoríte im presne to, čo si myslíte, pravdepodobne vás budú považovať za hrubého a budú vás považovať za človeka so slabými sociálnymi zručnosťami. Tak ako v mnohých iných oblastiach života, aj tu musíme nájsť rovnováhu medzi zdvorilosťou a úprimnosťou.

Niekedy sa môžete zapáčiť niektorým ľuďom, niekedy všetkým ľuďom, niekedy niektorým ľuďom stále - ale nikdy sa nemôžete zapáčiť všetkým ľuďom stále.” -  Abrahám Lincoln

Byť zdvorilý znamená uvedomovať si a rešpektovať pocity iných ľudí a byť taktný. Všetky spoločenské situácie sú odlišné a v každej situácii musíte používať zdravý rozum a dobrý úsudok a zohľadňovať aj kultúrne rozdiely. Zdravý rozum a dobrý úsudok prichádzajú so skúsenosťami. Skúsenosti zase prichádzajú z pozorovania iných a z robenia chýb, z učenia sa, čo funguje a čo nie, čo je prijateľné a čo nie.

Čestnosť je často spojená so súladom so sebou samým - do akej miery vaše ciele presne odrážajú vaše skryté záujmy a hodnoty. Úprimnosť umožňuje ľuďom prevziať zodpovednosť za svoje pocity a správanie, vlastniť ich a získavať tým výhody.

Dôležitosť v časoch krízy (napr. pandemickej)

V čase krízy je nesmierne dôležité byť úprimný. Je to základný kameň pre vytvorenie dôvery, ktorá je dôležitá v čase výziev. Vedúci pracovníci by sa mali cítiť dostatočne bezpečne, aby vedeli otvorene oznámiť, keď si nie sú istí, nie ako únik zo situácie, ale preto aby boli otvorení a úprimní. Tým, že si zachovávajú úprimnosť a otvorenosť, sa ich dôveryhodnosť prejavuje a modeluje v ich praxi. V krízových situáciách je dôležitá potreba pravidelnej a úprimnej komunikácie. Výskumy ukázali, že zamestnanci dôverujú manažérom, ktorí prejavujú štýl vedenia zameraný na zamestnancov a podporujú ich osobne aj profesionálne. Práve teraz, počas krízy, je mimoriadne dôležité prejavovať takúto starostlivosť a záujem.