Schopnosť ovplyvňovať je zručnosťou, ako bez násilia alebo nátlaku priblížiť ľuďom svoj názor na určitú tému a zároveň uznať ich názory.
Zdá sa, že niektorí ľudia to dokážu bez námahy a takmer bez toho, aby si to niekto všimol, zatiaľ čo iní sa opierajú o silu svojho postavenia, aby presadili to, čo chcú. Schopnosti ovplyvňovania sa dajú naučiť a sú jednou z kľúčových súčastí Vašej zručnosti ovplyvňovať ostatných, aby ste dosiahli ciele a zámery.
Schopnosť ovplyvňovať závisí od dobrých mäkkých zručností a schopnosti efektívne komunikovať, zapojiť zainteresované strany, čo zahŕňa umenie rozprávať príbehy. Existuje šesť princípov ovplyvňovania: reciprocita, záväzok, sociálny dôkaz, sympatie, autorita, vzácnosť a jednota (pozri slovník pojmov). Pri najlepších technikách presviedčania sa uplatňujú účinné mäkké zručnosti a emocionálna inteligencia.
Hoci sa vplyv spája s mocou, nemusíte byť vedúcim pracovníkom, aby ste mali moc alebo mohli ovplyvňovať ostatných v organizácii. Napríklad presvedčiť ostatných, aby podporili nejakú myšlienku, projekt, poskytli pomoc alebo prejavili súhlas, to je len niekoľko príkladov situácií ovplyvňovania.
Silná schopnosť ovplyvňovať sa opiera o ďalšie schopnosti sociálneho uvedomenia, ktoré sú súčasťou emocionálnej inteligencie (EI). Naopak, čím silnejšia je EI, tým silnejšia bude ovplyvňovacia zručnosť. Funguje na základe predpokladu, že ľudí nemôžete prinútiť robiť to, čo nechcú, ale môžete ich presvedčiť, aby chceli to, čo chcete vy, a to zvládnutím účinnej taktiky presviedčania.
Ďalšou vecou, ktorá stimuluje ovplyvňovanie, je komunikácia. Bez stabilnej komunikácie je menej pravdepodobné, že sa ľudia nechajú ovplyvniť. Najmä v krízových obdobiach, keď ľudia potrebujú bezpečie a istotu.
Ak má niekto skvelé schopnosti ovplyvňovať, je dôležité mať na pamäti, že tieto schopnosti by mohol využívať len eticky. Nikdy by ste sa nemali snažiť presvedčiť ľudí, aby urobili niečo nezákonné alebo čo je aktívne proti ich záujmom.
V krízových situáciách je nevyhnutné mať vysokú úroveň schopnosti ovplyvňovania, ktorá by sa dala využiť na presvedčenie ostatných, aby pracovali na dosiahnutí spoločného cieľa.
Počas krízy sa môže zmeniť pracovné prostredie a okolnosti. Nastanú chvíle, keď sa jednotlivci budú cítiť mimo kontroly. Kvôli tomuto pocitu strachu a neistoty môžu mať problém udržať si motiváciu a angažovanosť. Dobrí ovplyvňovači dokážu presne posúdiť a skombinovať potreby organizácie a pracovníkov, ľudí a rodín. Dokážu kontrolovať a takticky riadiť a manévrovať ostatných k želanému výsledku.