Spretnosti vodenja: Tehnične veščine

Tehnične spretnosti

Tehnična znanja in spretnosti se lahko opredelijo kot „sklopi sposobnosti ali znanja, ki se uporabljajo za opravljanje praktičnih nalog na področjih znanosti, umetnosti, tehnologije, inženirstva in matematike“.

Tehnična znanja in spretnosti so pridobljene in izboljšane s prakso, ponavljanjem in izobraževanjem.

So specifične sposobnosti, povezane z delom, kot je poslovna inteligenca/analitika; Spretnosti projektnega vodenja; Analiza zalog; Analiza podatkov; Tehnična podpora, med drugim. Te veščine med drugim dajejo menedžerjem sposobnost in znanje za uporabo različnih tehnik za doseganje svojih ciljev. Da bi bili vodstveni delavci uspešni pri načrtovanju, vodenju in nadzoru, morajo uporabljati široko paleto znanj in spretnosti: tehnična, medčloveška in konceptualna.

Specializirana področja znanja in izkušenj ter sposobnost uporabe tega znanja sestavljajo tehnična znanja in spretnosti vodje.

Sposobnosti medčloveških odnosov vključujejo sposobnost razumevanja človeškega vedenja, učinkovite komunikacije z drugimi in motiviranja posameznikov, da dosežejo svoje cilje.

Konceptualna znanja vključujejo sposobnost videti organizacijo kot celoto, razumeti, kako so različni deli medsebojno odvisni, in oceniti, kako je organizacija povezana z zunanjim okoljem.

Kako se težke veščine povezujejo z mehkimi veščinami? Kakšna je vloga tehničnih veščin pri upravljanju?

Večletno izobraževanje je bilo osredotočeno na zahtevna ali tehnična znanja: matematika, znanost, jeziki, geografija, med drugim.

Znanje je pomembno za uporabo v praktičnih situacijah in vsakdanjem življenju.  Trde spretnosti so potrebne kot osnova za vsak poklic. Mehke veščine so potrebne za napredovanje in krepitev ravni trdih spretnosti na delovnem mestu, v družbenem življenju,...

Na primer, medicinska sestra, ki ima znanje za uporabo cepiva, vendar ko se sooča s potrebo po uporabi cepiva za otroka, tega ne more storiti. Čuti strah in negotovost. Pomanjkanje samozavesti je mehka veščina, ki je nima.

Vsi smo imeli učitelje v svojem življenju. Nekaj dobrih, nekaj slabih in nekaj odličnih. Pomanjkanje empatije, velikodušnosti, razmišljanja med drugimi mehkimi veščinami naredi razliko med dobrim ali slabim strokovnjakom.

Vodja, ki nima potrebnih tehničnih sposobnosti, ni dober menedžer. Vodja, ki nima pomembnih mehkih veščin, nikoli ne bo dober menedžer.

Vodja ima lahko najboljše analitično razmišljanje za reševanje problemov, vendar če potrpežljivost, aktivno poslušanje, ustvarjalnost in druge spretnosti niso prisotne, ne bo mogel rešiti problema z najboljšim analitičnim razmišljanjem.

„Učinkovito vodenje je dajanje stvari na prvo mesto. Učinkovito upravljanje je disciplina, ki jo izvaja.“ Stephen Covey.

Pomen v času krize (npr. pandemija)

Kriza je skrajna oblika sprememb. V času krize so potrebna tehnična znanja in spretnosti, ki se nanašajo na praktična znanja in spretnosti, povezana z delovnim mestom. Gre za posebne spretnosti, znanje in sposobnosti, ki so potrebne za opravljanje določene naloge ali vloge. Obstajajo tri vrste spretnosti, ki so bistvene za uspešno upravljanje – tehnične spretnosti, konceptualne spretnosti ter človeške ali medosebne spretnosti. V času kriznih menedžerjev morajo v celoti izkoristiti svoj potencial (upravljavskih sposobnosti) in usmerjati dela, ljudje, da se hitro najdejo kratkoročne in srednjeročne rešitve. Potrebno je, da izrazijo zaupanje in odločnost v svoje odločitve, ker jih ljudje gledajo, se zanašajo na njih.