Manažérske zručnosti: Technické zručnosti

Technické zručnosti

Technické zručnosti môžeme definovať ako „súbor schopností a znalostí, ktorý využívame k plneniu praktických úloh v oblasti vedy, umení, technológií, organizácie a matematiky“ (Merriam-Webster).

Technické zručnosti sú naučené schopnosti, ktoré získavame a rozvíjame praxou, opakovaním a vzdelávaním.

Patria sem špecifické schopnosti v pracovnej oblasti, ako napríklad obchodná analýza, zručnosti projektového managementu, analýza akcií, analýza dát, technická podpora a iné. Tieto a mnohé ďalšie schopnosti vedúcim pracovníkom umožňujú používať paletu rôznych techník na dosahovanie svojich cieľov. Aby boli vedúci pracovníci úspešní v plánovaní, vedení aj kontrole, musia používať veľmi širokú paletu zručností: technických, vzťahových aj konceptuálnych.

Špecializované oblasti vedomostí a skúsenosti, a tiež schopnosť ich v praxi použiť, sú technickou zložkou manažérskych zručností.

Vzťahové zručnosti obsahujú schopnosť porozumieť správaniu ľudí, efektívne s druhými komunikovať a motivovať jednotlivcov k dosahovaniu ich cieľov.

Konceptuálne zručnosti predstavujú schopnosť dívať sa na organizáciu ako na celok, rozumieť, ako sú jednotlivé jej časti prepojené a ako sa vzájomne ovplyvňujú a vyhodnocovať, ako organizácia interaguje s externým prostredím.

Ako súvisia tvrdé zručnosti a zručnosti mäkké? Aká je rola technických zručností v rámci zručností managementu?

Mnoho rokov sa vzdelávanie zameriavalo na tvrdé, resp. technické zručnosti: matematiku, vedy, jazyky, geografiu a iné.

Mať vedomosti je dôležité k tomu, aby sme ich vedeli využiť v praktických situáciách a v každodennom živote. Nejaké tvrdé zručnosti sú nevyhnutným základom každej profesie. Mäkké zručnosti potrebujeme k tomu, aby rozvíjali a podporovali potenciál našich tvrdých zručností na pracovisku, v sociálnom živote aj inde.

Ako príklad sa pozrime na zdravotnú sestru, ktorá má všetky potrebné vedomosti ohľadne podávania očkovania, ale nie je toho schopná, keď je vystavená potrebe podať očkovanie malému dieťaťu. Cíti vtedy strach a neistotu. Chýba jej mäkká zručnosť sebaistoty.

Všetci sme v živote mali učiteľov. Niektorých dobrých, niektorých horších a zopár skvelých. Dostatok či nedostatok empatie, štedrosti, logického uvažovania a iných mäkkých zručností je to, čo odlišuje dobrého profesionála od zlého.

Vedúci pracovník, ktorý nemá potrebné technické zručnosti nemôže byť dobrým vedúcim. Vedúci pracovník bez niektorých mäkkých zručností sa dobrým vedúcim tiež nikdy nestane.

Vedúci pracovník môže mať výborne rozvinuté analytické myslenie pri riešení problémov, keď ale nemá vo výbave trpezlivosť, zručnosť aktívneho počúvania a kreativitu, nebude schopný toto analytické myslenie využiť na vyriešenie problému, ktorý má pred sebou.

“Efektívne vedenie znamená vybrať správne veci a motivovať k nim. Efektívne riadenie je disciplína – doviesť tieto veci do konca.” Stephen Covey.

Dôležitosť v časoch krízy (napr. pandemickej)

Kríza je extrémnou formou zmeny. Technické zručnosti sú v čase krízy potrebné, pretože sú to zručnosti dôležité pre prácu. Sú to špecifické zručnosti, znalosti a schopnosti potrebné k vykonávaniu konkrétnej úlohy či k zastaniu konkrétnej role. Existujú tri typy zručností dôležitých pre úspešný management – technické zručnosti, konceptuálne zručnosti a medziľudské, resp. vzťahové zručnosti. V čase krízy musia vedúci pracovníci rozvinúť svoj plný potenciál (zručností managementu) a viesť prácu a ľudí tak, aby sa rýchlo našli krátko- a stredne-dobé riešenia. V tomto čase je tiež nevyhnutné dať do svojich rozhodnutí sebaistotu a asertivitu, pretože ľudia sa práve na svojich vedúcich upínajú a spoliehajú.