Spretnosti vodenja: Reševanje problemov

Reševanje težav

Sprejemanje odločitev in reševanje problemov sta dve pomembni področji v našem življenju. Vsak dan se srečujemo z neštetimi odločitvami in težavami.

Spretnosti reševanja problemov so zelo iskane s strani delodajalcev. Številne organizacije se zanašajo na svoje zaposlene pri prepoznavanju in reševanju problemov.

Reševanje problemov vključuje razumevanje temeljnih vprašanj problema.

Da bi bili učinkoviti pri reševanju težav, so potrebne nekatere ključne spretnosti, kot so:

  • Kreativnost;
  • Raziskovalna znanja in spretnosti;
  • Timsko delo;
  • Čustvena inteligenca;
  • Obvladovanje tveganj;
  • Sprejemam odločitve.

Definicija reševanja problemov je sposobnost opredelitve problema, določitve vzroka zanj, prepoznavanja, prednostnega razvrščanja in izbire alternativ za rešitev ter izvajanja rešitve.

Reševanje problemov je proces analiziranja problema in njegovega reševanja na najboljši možni način za dano situacijo. Za reševanje problemov so potrebne kritične misli in analitične sposobnosti.

Reševanje problemov se začne z identifikacijo problema, oblikovanjem rešitev, izvajanjem teh rešitev in ocenjevanjem njihove učinkovitosti.

Reševanje problemov je o prepoznavanju vprašanja, analiziranju in iskanju najboljših rešitev. Ta sposobnost reševanja problemov je osnovna življenjska spretnost in je bistvenega pomena za naše vsakdanje življenje, doma, v šoli in na delovnem mestu.

Reševanje problemov je povezano z odpravljanjem težav s spretnostmi upravljanja. Odpravljanje težav je „prepoznavanje in dajanje prednosti težavam; razrešujte številne vidike problema; proaktivno prispevati k zamislim/odgovorom v zvezi s problemom, pri tem pa upoštevati ustrezne posledice; sposobnost reševanja novih in slabo opredeljenih problemov v kompleksnih in resničnih okoljih.“

„Ljudje, ki lahko opredelijo probleme, razmislijo o možnostih, se odločijo in izvedejo načrt, imajo vsa osnovna znanja in spretnosti, potrebne za učinkovito reševanje problemov.“

Učinkovito reševanje problemov običajno vključuje delo v več fazah:

  1. Prepoznavanje problema: odkrivanje in prepoznavanje, da obstaja problem.
  2. Strukturiranje problema: opazovanje, inšpekcija, ugotavljanje dejstev in „vzemite sliko problema“, iskanje ciljev in ovir je del strukturiranja.
  3. Iskanje možnih rešitev: razmišljajo o možnih rešitvah ugotovljenega problema.
  4. Odločitev: analiza različnih smeri delovanja in izberite najboljšo rešitev. Sprejemanje odločitev je samo po sebi veščina.
  5. Izvajanje: sprejmite in izvedete izbrano akcijo.
  6. Spremljanje: preverite, ali je bil postopek uspešen.

Vodstvo potrebuje ljudi/zaposlene/upravljavce z dobro razvitimi znanji in spretnostmi za reševanje problemov. Način, kako se vodstvo sooča s situacijami in težavami, povezanimi s transakcijskim okvirom, v katerem delujejo organizacije, je ključnega pomena za neprekinjeno poslovanje.

Da bi rešili težave, je potrebno dobro znanje v spretnostih: dobra presoja, sklepanje, kritično razmišljanje in ustvarjalnost.

Pomen v času krize (npr. pandemija)

Kriza je skrajna oblika sprememb in ohranjanje jasnega uma je bistvenega pomena za sprejemanje dobrih odločitev.

Reševanje problemov v času krize je zmožno opredeliti probleme, razmisliti o možnostih, se odločiti in izvesti načrt. Prednostna naloga je v kriznih razmerah bistvenega pomena. Biti sposoben jasno ugotoviti, kaj je najpomembnejša stvar v dani okoliščini ali situaciji, je prvi korak za začetek reševanja problemov. Zato je ena najpomembnejših veščin pomoči in podpore, osredotočene na stranke, na družbeni ravni dovolj visoka raven reševanja problemov.