Zmena do našich životov prichádza ako výsledok kríz, ako výsledok našich rozhodnutí, alebo ako výsledok náhodných procesov. Vo všetkých troch prípadoch sme nakoniec postavení pred otázku – podstúpime zmenu, alebo nie? V krízových situáciách nemáme dostatok vplyvu na plánované a vedomé rozhodovanie. Situácia nás prekvapí a je nutné sa nejako prispôsobiť. Toto často spôsobuje mnohé emočné, či dokonca zdravotné problémy. Nečakaným udalostiam (krízam) sa v živote nemôžeme vyhnúť, a sú to práve oni, ktoré pred nás kladú výzvy a nútia nás vystupovať zo svojej komfortnej zóny. Ak ignorujeme výzvu týchto zmien, odmietame na osobnej rovine aj možnosť rásť a učiť sa.
Prijatie zmeny a pozitívne zvládanie výziev môže našu životnú odolnosť len posilniť. Stratégie zvládania situácií sú metódy, ktoré človek používa na spracovanie zložitých a stresujúcich situácií. Môžu človeku pomôcť postaviť sa k situácii čelom, aktívne konať a byť flexibilný, ale vytrvalý v riešení problémov.
Prispôsobivosť a flexibilita sú dve veľmi dôležité vlastnosti, veľmi hľadané a oceňované v rozličných pracovných odvetviach a za rozličných podmienok. Oba tieto pojmy znamenajú jednoducho prispôsobenie sa určitým okolnostiam či spúšťačom (externým aj interným).
Prispôsobivosť je ochota k zmene či k prehodnoteniu vlastného vnímania a vlastných myšlienok a záverov. Flexibilita je skôr schopnosťou „urobiť krok smerom k druhému“ a stretnúť ho na pol ceste. Obe sa stávajú stále dôležitejšími v našich každodenne rýchlo sa meniacich spoločnostiach či pracoviskách a podľa časopisu Forbes patria medzi osem zručností, ktoré budú v zamestnaniach budúcnosti potrebné. Ostatné sú: empatia, pokora, otvorenosť (transparentnosť), efektívna komunikácia, emočná inteligencia a oddanosť vízii.
V oblasti sociálnych vied a vo všetkých druhoch pomáhajúcich profesií a činností, vrátane dobrovoľníctva, sú tieto zručnosti veľmi potrebné a vysoko zastúpené.
Prispôsobivosť: Typy zručností
Prispôsobivosť definujeme ako schopnosť byť tvorivý a flexibilný v nových situáciách. Je to zručnosť dôležitá pre prežitie a často ju vnímame ako vlastnosť osobnosti daného človeka. Niektorí ľudia sú proste prispôsobivý, zatiaľ čo iní s tým majú problémy. Prijatie neistoty, ktorá k budúcnosti neodmysliteľne patrí, znamená plánovať po jednotlivých krokoch. Schopnosť kráčať jednotlivými malými krokmi smerom von z veľkých problémov, akým je nepochybne aj pandémia, vyžaduje rozlíšenie medzi vecami, ktoré dokážem ovplyvniť a tými, ktoré ovplyvniť nedokážem. Týmto v sebe môžeme určitým spôsobom kultivovať prispôsobivosť a učiť sa ju ako zručnosť.
Ako mäkká zručnosť vyžaduje prispôsobivosť k úspešnému použitiu aj niekoľko iných mäkkých zručností.
Flexibilita: Typy zručností
Prispôsobiť sa zmenám vyžaduje flexibilitu. V pandemickej kríze, so všetkými jej výzvami, zložitými okolnosťami a celkovou neistotou, sú ľudia vystavení veľkej rozmanitosti a komplexnosti procesov zmeny (fyzickej, psychologickej, mentálnej, medicínskej, atď.). Vyžaduje to od nich flexibilitu a prispôsobivosť. Mnohé sociálne výskumy ukazujú dôležitosť sociálnych a emocionálnych zručností, ktoré tento proces umožňujú zvládnuť. Strnulé, nehybné vlastnosti osobnosti, emočná dezorientovanosť a neschopnosť jednotlivca dosiahnuť určitú úroveň odolnosti môžu viesť k vážnej mentálnej tiesni či dokonca k poruchám.
Ako prevenciu chceme vyzdvihnúť tri typy flexibility, ktorá pomáha s adaptáciou na zmenu:
Prispôsobivosť a flexibilita sú extrémne dôležité zručnosti pri práci s ľuďmi a celkovo v pomáhajúcich odvetviach. Pri hľadaní dobrovoľníkov sú obe tieto zručnosti dôležitou zisťovanou kategóriou, zvlášť pre prácu vo výnimočných podmienkach či so špecifickými nárokmi.