Sodelovanje je bistvenega pomena za skoraj vse vidike življenja in dela, skoraj vsako delo v podjetju pa pomeni vsaj nekaj skupnih prizadevanj članov ekipe za sodelovanje. Zato je sodelovanje v večini sektorjev delovnega sveta bistvenega pomena. Definicija besede „sodelovanje“ se nanaša na delo z nekom drugim, da bi nekaj ustvarili ali ustvarili.
Sodelovalne sposobnosti omogočajo zaposlenim, da se produktivno povežejo z drugimi sodelavci. Uspešno sodelovanje zahteva duh sodelovanja in medsebojnega spoštovanja. Delodajalci običajno iščejo zaposlene, ki učinkovito delajo kot del ekipe in so pripravljeni uravnotežiti osebne dosežke s cilji skupine.
Vrste sodelovanja
Sodelovanje je najosnovnejša oblika družbenega procesa, brez katerega družba ne more obstajati. Po mnenju Kropotkin je v življenju posameznika tako pomembno, da je brez njega težko preživeti. Sodelovanje je temelj našega družbenega življenja. Sodelovanje za ljudi je psihološka in družbena nujnost. Fizične duševne in celo duhovne potrebe posameznika ostajajo nezadovoljne, če se ne strinja z drugimi. Sodelovanje prispeva k napredku družbe.
Ideja o sodelovanju na področju dela, projektov, nalog ali zagotavljanja storitev na področju prostovoljstva se zdi preprosta. Nedvomno pa je veliko več kot to.
Če želite sodelovati z drugimi, se prepričajte, da vključite vse elemente uspešnega sodelovanja:
1. Jasne opredelitve in sporazumi o vlogi partnerjev v procesu sodelovanja.
2. Odprta komunikacija v skupinah za izmenjavo informacij, potrebnih za izvajanje nalog.
3. Dogovoriti se o ciljih in metodah za dokončanje projektov ali nalog. Ne nadaljujte, dokler niso potrjeni dogovori vseh članov ekipe.
4. Priznanje in spoštovanje prispevka vseh udeležencev.
5. Prepoznavanje ovir in reševanje problemov v procesu sodelovanja.
6. Cilji skupine so nad osebnim zadovoljstvom in/ali priznanjem. Ključnega pomena je, da se želeni rezultati projekta ali naloge postavijo v ospredje – ne posamezni cilji.
7. Pripravljenost, da se opravičimo za vse napačne korake, navodila ali odločitve.
V procese sodelovanja vključujemo številne pomembne komunikacijske in organizacijske elemente, kot so:
Čeprav je sodelovanje na današnjem delovnem mestu pogosto opisano kot nujnost uporabe „mehkih spretnosti“, je enako pomembno kot trdo znanje, kot sta izobrazba in/ali tehnično znanje. In čeprav produktivne sodelovalne spretnosti morda niso prirojene nekaterim posameznikom, jih je mogoče zlahka naučiti in vaditi do popolnosti.
Sodelovanje je pomemben dejavnik, kako se družbe in posamezniki spopadajo s krizo, kot je pandemija. Zlasti v kriznih časih morajo prostovoljci v prostovoljskih organizacijah združiti več funkcionalne perspektive za ublažitev hitrih sprememb in zapletenih težav, ki imajo dolgoročne posledice.