Spolupráca je dôležitá v takmer každej oblasti života, a zároveň takmer každá predstaviteľná práca v akejkoľvek spoločnosti prináša aspoň určitú mieru úsilia členov tímu venovanú nejakým spoločným pracovným činnostiam. Preto je vo väčšine sektorov pracovného sveta spolupráca považovaná za kľúčovú zručnosť. Definíciou slova „spolupráca“ je pracovať spoločne s niekým druhým na vytvorení niečoho, či na dosiahnutí nejakého výsledku.
Zručnosti z oblasti spolupráce umožňujú zamestnancom sa produktívne spájať so svojimi spolupracovníkmi. Úspešná spoločná práca vyžaduje ducha spolupráce a vzájomný rešpekt. Zamestnávatelia obvykle hľadajú zamestnancov, ktorí vedia pracovať efektívne v tíme a sú ochotní vyvažovať osobné úspechy s cieľmi skupiny.
Typy spolupráce
Priama spolupráca – predstavuje všetky tie činnosti, pri ktorých robí viac ľudí rovnakú činnosť spoločne. Napríklad spoločné nesenie nákladu, spoločné ťahanie auta z bahna, spoločné ohýbanie kovovej tyče, atď. Základnou charakteristikou tohto typu spolupráce je, že spolupracovníci robia identický druh práce a mohli by ho robiť aj samostatne. Tento typ spolupráce je dobrovoľný, ako napríklad spolupráca manželov, či učiteľa so žiakom.
Nepriama spolupráca – tento typ spolupráce obsahuje činnosti, pri ktorých ľudia plnia rôzne úlohy spoločne a smerujú tak k jednému spoločnému cieľu. Táto spolupráca je postavená na princípe deľby práce. Ľudia v nej vykonávajú rôzne práce, ale so spoločným cieľom.
Spolupráca je najzákladnejšou formou spoločenského procesu, bez ktorého by spoločnosť nemohla existovať. Spolupráca je v živote jednotlivca tak dôležitá, že je bez nej obtiažne prežiť. Spolupráca je základom nášho spoločenského života. Je pre ľudské bytosti nutnosťou z psychologického i sociálneho hľadiska. Fyzické, mentálne a dokonca aj duchovné potreby jedinca zostávajú nenaplnené, pokiaľ tento nezačne aspoň do nejakej miery spolupracovať s ostatnými. Spolupráca tiež pomáha v raste a vývoji spoločnosti ako celku.
Myšlienka spolupráce v práci, na projektoch, úlohách či poskytovaní služieb v dobrovoľníckej oblasti sa zdá byť jednoduchá. Nepochybne tu ale ide o niečo viac.
Pokiaľ chcete spolupracovať s ostatnými, určite nezabudnite zahrnúť všetky prvky úspešnej spolupráce:
Jasne definované a vzájomne odsúhlasené role jednotlivých spolupracujúcich partnerov.
Otvorená komunikácia v skupinách, kvôli výmene informácií potrebných k plneniu zadaných úloh.
Zhoda na cieli práce a metódach plnenia jednotlivých úloh. Kým nedosiahnete potvrdenie tejto zhody od všetkých zúčastnených, nepokračujte v práci.
Prijatie a rešpekt k príspevkom všetkých zúčastnených.
Identifikácia prekážok a riešenie problémov v procese spolupráce.
Ciele skupiny sú nadradené osobnému uspokojeniu či uznaniu. Je dôležité, aby v popredí stáli želané výsledky daného projektu či úlohy a nie individuálne ciele spolupracovníkov.
Ochota ospravedlniť sa za akékoľvek nesprávne kroky, smerovania či rozhodnutia.
V procesoch spolupráce rozoznávame niekoľko dôležitých komunikačných a organizačných prvkov, ako sú:
Aktívne počúvanie členov skupiny
Dohoda na rozdelení rolí, ktoré využíva individuálne prednosti jednotlivcov
Analýza problému bez obviňovania
Nachádzanie zhody na cieľoch a na procesoch, vedúcich k ich úspešnému naplneniu
Rozdelenie úloh s pomocou otvorenej diskusie
Chuť a ochota hľadať riešenia problémov, ktoré nastanú v priebehu práce
Facilitácia skupinových diskusií
Identifikácia prekážok na ceste k úspechu
Časová a energetická investícia, potrebná k naplneniu jednotlivých úloh
Využitie zmyslu pre humor, kedykoľvek je to možné a vhodné
Vypočutie názorov a pohľadov tichších spolupracovníkov
Dodržovanie termínov individuálnych príspevkov do spoločnej práce
Prijatie príspevkov ostatných spolupracovníkov
Poznanie a uznanie silných aj slabých stránok pracovníkov
Výber vhodných partnerov pre splnenie a využitie danej úlohy
Zdieľanie pocitov frustrácie či nespokojnosti, keď sa objavia
Rešpekt a úcta medzi členmi tímu
Preberanie zodpovednosti za chyby
Udržiavanie spolupracovníkov v obraze o vývoji projektu či úlohy
Snaha splniť skupinové záväzky.
Spolupráca je dnes často popisovaná ako nutná „mäkká zručnosť“ a je rovnako dôležitá, ako tvrdé zručnosti, ako sú vzdelanie či technické znalosti. A hoci nie každý má schopnosti produktívnej spolupráce vrodené, nie je ťažké sa ich naučiť a precvičovaním ich zdokonaľovať.
Dôležitosť v časoch krízy (napr. pandemickej)
Spolupráca je veľmi dôležitým faktorom v tom, ako spoločnosti aj jednotlivci zvládnu krízu, akou je napr. pandémia. V čase krízy musia dobrovoľnícke organizácie a dobrovoľníci spojiť viaceré rôzne uhly pohľadu, zamerania a funkcie, aby odľahčili dopady rýchleho tempa zmien a pomohli v komplexných problémoch s dlhodobými následkami.