Prednostna naloga je ključna veščina, ki jo potrebujete, da kar najbolje izkoristite svoja prizadevanja in prizadevanja vaše ekipe. Pomaga vam dodeliti svoj čas tam, kjer je to najbolj potrebno, pri čemer vas in člane skupine osvobodite opravil, ki jih je mogoče obravnavati pozneje.
Dajanje prednosti vam pomaga dodeliti svoj čas tam, kjer je to najbolj potrebno, pri čemer vas in člane skupine osvobodite nalog, ki jih je mogoče obravnavati pozneje. Če veste, kako dati prednost, lahko ostanete na pravi poti z zavezami.
Prednostna razvrstitev je lahko tudi izziv, ko delate v skupini, saj želi vsak član skupine imeti besedo pri tem, kar je najpomembnejše. Znanje, kako dati prednost vašim nalogam, je bistvena veščina, saj imamo vsi zahteve glede našega časa in pozornosti. Z dobro prednostno razvrstitvijo (in skrbnim upravljanjem ponovno prednostnih nalog) lahko prinesete red v kaos, močno zmanjšate https://www.mindtools.com/pages/main/newMN_TCS.htmstres in se premaknete k uspešnemu zaključku.
Na preprosti ravni lahko dajete prednost na podlagi časovnih omejitev, potencialne donosnosti ali koristi opravila, s katerim se soočate, ali glede na pritisk, ki ga imate, da dokončate delo.
Večina ljudi daje prednost temu, kar morajo storiti glede na nujnost in pomembnost vsake naloge – najprej se osredotočijo na najbolj pereče, pomembna delovna mesta, druga pa opravijo, ko so dokončana. Čeprav je to dober začetek, je realnost, da včasih obstajajo drugi dejavniki, ki jih je treba upoštevati. Zato je uporaba posebnih orodij za določanje prednostnih nalog lahko bolj smiselna.
Ko govorimo o določanju prednostnih nalog (prednostno), govorimo tudi o učinkovitosti. Učinkovitost na splošno opredeljuje obseg, v katerem se čas, trud in stroški dobro porabijo za načrtovano nalogo ali namen. Učinkovito delo je pomembno, v bolj splošnem smislu je sposobnost dobrega, uspešnega in brez odpadkov.
Spodaj je 8 namigov, da učinkovito določite svoje naloge:
Na začetku vsakega dne ali tedna ustvarite seznam opravil, ki odraža, kaj želite narediti. Poskusite in nastavite realna pričakovanja/cilje preveč, da se izognete razočaranju, če niste dokončali svojih nalog do trenutka, ko ste nastavili.
Z rednim pregledovanjem vaše delovne obremenitve boste verjetno odkljukali več dokončanih elementov seznama, kar vam bo dalo občutek uspeha. Preverjanje stvari s seznama se počuti dobro in vas motivira, da naredite več.
Upoštevajte pravilo 80:20 o delovni obremenitvi; 80 odstotkov našega dela prispeva manj kot 20 odstotkov vrednosti, zato se osredotočite na najpomembnejše 20 odstotkov, da bi izpolnili najpomembnejše naloge. To bi moralo povečati vašo uspešnost na delovnem mestu, saj so najpomembnejša delovna mesta dokončana.
Pomembno je natančno oceniti čas, ki ga boste potrebovali za vsako nalogo, da dosežete in pridobite ta občutek zadovoljstva. Če ste preveč optimistični, bo to privedlo le do razočaranja.
To je lahko težko dovoliti, saj ne veste, koliko prekinitev boste imeli, če pa boste verjetno imeli nekaj v določenem času dneva, potem opravite bolj nujno delo v času, ko boste manj verjetno prekinili. Na ta način se lahko bolje osredotočite in hitreje dokončate naloge.
Najbolje je, da se ukvarjate z vsakim elementom na vašem seznamu, tako da se ne sekate in spreminjate med različnimi opravili.
Dodelite si čas, da preverite mapo „Prejeto“, da se izognete motnjam vsakič, ko prejmete e-poštno sporočilo.
Z vodenjem dnevnika svojega dela boste izvedeli, koliko časa traja vsako opravilo, ki vam bo pomagalo, ko načrtujete svoj teden vnaprej, še posebej pri nastavljanju realističnih časovnih lestvic za vaš seznam vseh pomembnih opravil.
Med krizo pride do kognitivne preobremenitve; informacije so nepopolne, interesi in prednostne naloge se lahko prekrivajo, čustva in stopnja tesnobe pa so visoke. Na področju dela z ljudmi v kriznih razmerah sta zato še pomembnejša učinkovitost in prednostno razvrščanje, saj so številni dejavniki v postopku pomoči še posebej odvisni od teh dveh spretnosti.