Ko govorimo o upravljanju s časom, lahko na kratko rečemo, da gre za spretnosti, ki vam omogočajo, da daste prednost nalogam, se izognete motnjam in ohranite osredotočenost. Na delovnem področju, vključno s področjem prostovoljnega dela, pomaga pri določanju in izpolnjevanju rokov, delu na eni nalogi v času in prenosu odgovornosti. Ključ do tega, da sami sebe obvladujemo, je upravljanje našega časa. Obstaja veliko razlogov, zakaj je upravljanje s časom pomembno. Eden od njih je tako imenovan „pozitivni cikel“, ki lahko dramatično izboljša številne vidike našega življenja.
Upravljanje s časom je tehnika za učinkovitejšo uporabo časa. Gre za organizacijo strokovnih in zasebnih nalog na podlagi njihove nujnosti in pomena. Prva je skrb za najnujnejše in najpomembnejše naloge, ki jim sledijo dejavnosti, ki niso potrebne, vendar so še vedno pomembne. Z določanjem prednostnih nalog v svojem urniku lahko osredotočite svoj čas in energijo tja, kjer sta najbolj potrebna.
Uspešno upravljanje s časom vključuje zavestno načrtovanje in premišljeno odločanje. Vključuje tudi ohranjanje osredotočenosti in dajanje prednosti pomembnim nalogam, namesto da bi iztirili nepomembne motnje.
Upravljanje s časom“ z določanjem prednostnih nalog za učinkovito upravljanje sebe in vašega življenja
Samo-upravljanje je ena od strategij, s katerimi postavljamo delovne cilje in prioritete ter jih učinkovito dosegamo v določenem časovnem obdobju. Pravzaprav gre za proces, ki ga sestavlja sedem osnovnih elementov:
• Analiza in vrednotenje časa (časovno zavedanje)
• Načrtovanje (seznam nalog, ki jih je treba opraviti)
• Določanje ciljev in prednostnih nalog
• Planiranje
• Organizacija
• Vzpostavitev novih in izboljšanih časovnih navad in
• Spremljanje (čas, dejavnosti itd.).
Umetnost dobrega upravljanja s časom ima številne učinke tudi na druga področja našega življenja, kot so:
Pogoste pasti za upravljanje časa
Ko poskušate upravljati čas, se pogosto zgodi, da zavijete z začrtane poti. Za izboljšanje upravljanja s časom se morate izogibati naslednjim pogostim pastem:
• Past št. 1: Ne delaj seznama opravil. Če ne veš, kaj je treba storiti, ne moreš.
• Past št. 2: Večopravilnost. V nasprotju s splošnim prepričanjem je večopravilnost dejansko manj produktivna kot osredotočanje na vsako nalogo naenkrat. To je zato, ker naši možgani niso opremljeni za opravljanje dveh nalog hkrati, ki zahtevajo visoke možganske funkcije. Nekatere študije kažejo, da lahko večopravilnost zniža naš IQ, ker je naš razpon pozornosti razdeljen in lahko celo poškoduje naše možgane.
Past št. 3: Ne veš, koliko časa traja določena naloga. Lahko napišete poročilo v eni uri ali boste potrebovali tri ure? Če ne veste, koliko časa traja naloga, ne morete učinkovito upravljati sedmih spretnosti za uspešno upravljanje s časom.
Učenje, kako uravnotežiti naloge in število rokov, medtem ko delate kot prostovoljec, bo olajšalo prilagajanje morebitnemu prihodnjemu sodelovalnemu delovnemu okolju. Sposobnost upravljanja s časom za stranke, s katerimi prostovoljci delajo, vzpostavitev sodelovanja in raven zaupanja, da bodo doseženi medsebojni dogovori. To še posebej velja v času trenutne krize.