Osobné zručnosti: Pozitívny prístup a optimizmus

Pozitívny prístup a optimizmus

Pozitívny prístup sa prejavuje vo viacerých osobnostných rysoch, ako sú optimistické premýšľanie, hľadanie riešení, očakávanie úspechu a výsledkov, sústredenie a šťastnejší život. S pozitívnym prístupom:

  • si neberieme veci príliš osobne;
  • si užívame prítomný okamžik;
  • sa príliš nestrachujeme o budúcnosť;
  • zameriavame pozornosť na vykonávanie a dosahovanie cieľov, namiesto premýšľania o minulosti a o problémoch (presunutie pozornosti a prerámovanie);
  • sme tolerantní, šťastní a dobrí k druhým ľuďom.

Emócie spájané s pozitívnym prístupom sú: inšpirácia, radosť, láska.

Myšlienky spájané s pozitívnym prístupom sú: myšlienky na odvahu, na úspech, istota, sebavedomie a pod.

Pozitívna psychológia sa zaoberá štúdiom a posilňovaním pozitívnych stránok ľudského života a mentality: záležitosťami šťastia, spokojnosti, zmyslu, optimizmu, nádeje, výdrže a vytrvalosti, odolnosti, mentálnej pohody a inými dôležitými pozitívnymi aspektmi ľudskej skúsenosti. Prináša nové pohľady o dôležitosti pozitívnych stránok života pre jeho kvalitu a pre mentálne aj fyzické zdravie človeka. Na druhej strane tiež prináša metódy a postupy podpory životných zručností a zlepšovania kvality života. Musíme ale zdôrazniť, že sa nejedná o nejakú „šťastnú psychológiu“, ktorá by sa snažila vytvárať konštantne šťastných ľudí, ktorý sa neustále usmievajú. Choroby, nešťastie, straty, bolesť a trauma sú nevyhnutnými spoločníkmi na ceste ľudským životom, rovnako tak aj strach, hnev, úzkosť a iné nepríjemné emócie, či rôzne mentálne nepríjemnosti, problémy a poruchy. Pozitívna psychológia neživí ilúziu, že by tieto nepríjemné časti ľudskej existencie mohla odstrániť, môže ale vykonať veľa pre to, aby sme boli šťastnejšími, optimistickejšími a lepšie vybavenými pre stretnutie s nepríjemnými udalosťami a pocitmi, keď prídu – a tak ich ľahšie poraziť.

Slovníková definícia optimizmu je „nádej a dôvera v budúci úspech niečoho“, zatiaľ čo pozitívny prístup je „zvyk, nácvik či tendencia pristupovať k veciam pozitívne či optimisticky“

Optimistický pohľad na svet je základom pre spokojnosť s vlastným životom. Ak sám o sebe predpokladám, že mám dosť sily, zdrojov a podpory v súčasnej životnej situácii, úspešne využívam svoju emočnú energiu na dosahovanie cieľov a život v súlade so svojimi hodnotami. Optimisti majú charakteristické myšlienkové postupy, pri ktorých zdôrazňujú tie aspekty, na ktoré majú vplyv, sústredia sa na „tu a teraz“ a budúcnosť popisujú s pozitívnymi očakávaniami.

Aktívne zvládanie je behaviorálnym (prejavujúcim sa v správaní) základom zažívania príjemných pocitov. Nestačí si len byť istý svojim úspechom. Veľmi dôležitý je nasledujúci krok – aktívne nakladať so svojou situáciou. Pri aktívnom zvládaní máme situáciu do väčšej miery pod kontrolou a ovplyvňujeme každý jednotlivý výsledok. Aktívne zvládanie je zdrojom pozitívnych emócií, tie na druhej strane pridávajú ďalšie palivo aktívnemu zvládaniu.

Situácia znamená objektívne okolnosti. Nikdy ale nevyhodnocujeme iba tie, vždy pridávame naše subjektívne vnímanie. Zo samotnej situácie preto vyplýva len 10 percent pocitu osobnej spokojnosti. Toto sa líši len v prípade veľmi „katastrofických“ udalostí, ktoré majú priamy vplyv aj na naše subjektívne vnímanie (napr. smrť blízkej osoby). V takýchto situáciách je tento dopad ďaleko väčší, ale je pravda, že tieto situácie sú zriedkavé.

Naučený optimizmus je koncept, ktorý tvrdí, že dokážeme zmeniť svoj prístup a svoje správanie, okrem iného, rozpoznaním svojich negatívnych vnútorných monológov a vzoprením sa im. Je opakom naučenej bezmocnosti: javu, pri ktorom jedinci, ktorí opakovane zažijú stresujúcu udalosť, uveria, že nie sú schopní zmeniť svoje okolnosti a svoju situáciu.

Hoci sú vystavení náročnejším skúškam, optimisti veria, že takáto skúška, či dokonca aj neúspech v nej, je len dočasnou prekážkou. Trápenie je pre nich v skutočnosti výzvou a aby ho prekonali, pracujú ešte intenzívnejšie. Koncept naučeného optimizmu tvrdí, že sa takýto optimizmus dá vypestovať. V tomto procese rozoznávame naše základné myšlienky, ktoré ovplyvňujú naše správanie a tak skrze učenie sa optimizmu aktívne premieňame naše presvedčenia o prenose medzi myšlienkami a udalosťami.

Dá sa naučiť optimizmus?

Optimizmu sa môže naučiť aj človek, ktorý nemá až tak pozitívnu predstavu o svete. Pestovanie optimizmu pre nás môže byť veľkým impulzom, pretože so správnou dávkou snahy sa na svet a okolnosti v ňom môžeme dívať z výrazne pozitívnejšieho uhla.

Kognitívne-behaviorálne techniky a racionálne-emocionálne-behaviorálne terapie sú ideálne prístupy pre pestovanie optimizmu, ako to ilustruje nasledujúci model ABCDE.

A - Adversity – prekážka – situácia, či okolnosť, ktorá vyžaduje reakciu

Pre niektorých ľudí je trápenie, spojené s určitým problémom, konečným bodom. Nevedia, aký má zmysel sa snažiť, hovoria si, že sa už nedokážu ďalej snažiť a vzdávajú sa. Pre iných sú ťažkosti fér, pretože sa jedná len o sériu zaujímavých výziev, ktoré nakoniec vedú k úspechu.

B - Belief – presvedčenie – ako si udalosť vysvetľujem

Presvedčenia sú tými, ktoré ovplyvňujú ako si nepríjemnosti interpretujeme. Je nevyhnutné oddeľovať myšlienky od pocitov.

C - Consequence – dôsledok – spôsoby správania, reakcie a pocity pri tom

Po udalosti sa skúsime zamyslieť, ktoré z dôsledkov boli spôsobené práve našimi presvedčeniami a nie samotnou situáciou.

D – Dispute – diskusia s našimi presvedčeniami

Pri prehodnocovaní svojich presvedčení na ne myslíme a hľadáme príklady, ktoré dokazujú, že tieto presvedčenia nie sú pravdivé. Veľká časť zručnosti zvládať neúspechy zahŕňa práve schopnosť naučiť sa spochybniť svoje prvé myšlienky v reakcii na nepríjemnosť. Navyknuté interpretácie sú tak hlboko zakorenené, že naučiť sa ich efektívne zmeniť vyžaduje veľké množstvo tréningu.

E – Energization – energetizácia – výsledok vzoprenia sa našim presvedčeniam

Zamyslime sa nad tým, ako sa cítime po tom, čo sme prehodnotili niektoré z našich presvedčení. Môžeme sa cítiť výrazne motivovanejší a nabití energiou pre ďalšie náročné skúšky, ktoré, krok za krokom, vnímame ako výzvy. Môžeme sa tiež cítiť inšpirovaní pokračovať na ceste za našimi cieľmi.

10 PRINCÍPOV PSYCHICKEJ POHODY

  1. Snažte sa na udalosti pozerať optimisticky.
  2. Snažte sa plánovať si dobre čas, aby ste mali čas na veci, ktoré sú pre vás dôležité.
  3. Zameriavajte sa na životné ciele, ktoré sú pre vás osobne dôležité.
  4. O živote premýšľajte ako o dlhom a príjemnom, nie krátkom a unavujúcom.
  5. Peniaze míňajte na zážitky, nie na materiálne veci.
  6. Naučte sa bdelosti a trénujte a používajte nastavenie mysle spojené s vďačnosťou.
  7. Snažte sa byť tolerantní a otvorení k odlišnostiam.
  8. Zamerajte svoju pozornosť na celkové zdravie, vrátane toho psychologického.
  9. Snažte sa byť otvorení v medziľudských vzťahoch a priateľskí k (novým) ľuďom.
  10. Nesnažte sa byť šťastní, buďte aktívni v myslení aj v konaní. Spokojnosť a šťastie prídu ako dôsledok.

*Intervencie pozitívnej psychológie: Veľké množstvo výskumov sa venovalo tomu, ako podporiť klienta pri aplikovaní intervencií pozitívnej psychológie vo svojom vlastnom živote. Terapeuti s hlbším pochopením týchto intervencií nepomáhajú klientom len vracať sa do stavu zdravia, či psychologickej rovnováhy. Môžu klientom tiež pomôcť viesť naplnenejšie životy.

Intervencie pozitívnej psychológie (Positive psychology interventions – PPI) sú súborom vedecky podložených nástrojov a stratégií, ktorých cieľom je zvyšovať prežívané šťastie, pohodu, pozitívne myšlienky a pocity.

Dôležitosť v časoch krízy (napr. pandemickej)

Ľudia nie sú prispôsobení dlhodobému a neviditeľnému nebezpečenstvu, aké predstavuje pandémia koronavírusu, či vojna. Rozšírenie choroby, opatrenia, obmedzenia a pod. spôsobujú úzkosti, stres, osamelosť. Jeden zo základných prvkov pozitívneho prístupu pri pomáhajúcej práci je bezpodmienečné pozitívne ocenenie. Toto (BPO) ocenenie zahŕňa prijatie, rešpektovanie a starosť o klienta; dobrovoľník (terapeut) by sa mal dívať takým pohľadom, ktorí hovorí, že klient robí to najlepšie, čoho je za daných okolností, a so svojimi zručnosťami a vedomosťami, schopný. Rozvíja tak svoju schopnosť prichádzať na stretnutia s klientmi v nehodnotiacom a starostlivom nastavení.