Sociálne zručnosti: Odolnosť

Sociálna inteligencia

Sociálna inteligencia je záležitosťou primárnych potrieb a ľudskej prirodzenosti: života vo vzťahoch. Neuroveda objavila, že samotná stavba nášho mozgu ho tvorí sociálnym a že má v sebe neodvratnú túžbu vytvárať blízke prepojenia z-mozgu-do-mozgu, a to vždy, keď sme v kontakte s druhými ľuďmi. Vzťahy ľudí priťahujú a sociálna inteligencia reflektuje, nakoľko sme schopní tieto vzťahy – v rodinnom, pracovnom či inom prostredí – vytvárať, udržovať, vyživovať a rozvíjať.

Sociálna inteligencia je kombináciou zručností potrebných pre úspešnú interakciu s druhými ľuďmi a schopností ľuďom rozumieť. Pramení zo sociálnej vnímavosti. Zjednodušene povedané je sociálna inteligencia schopnosť vychádzať s druhými.

Sociálna inteligencia je zmesou seba-uvedomenia a sociálnej vnímavosti, ktorá zahŕňa aj sociálne postoje a presvedčenia. Ľudia s rozvinutou sociálnou inteligenciou dokážu zvládať komplexné sociálne zmeny vo svojom živote a sú schopný adaptácie v rôznych stresujúcich udalostiach.

O sociálnej inteligencii môžeme premýšľať v štyroch rozmeroch:

  1. Vnímanie – Sociálna vnímavosť znamená, že človek vie, čo sa v spoločnosti deje. Je to schopnosť rozumieť spoločenskému kontextu (ktorý sa skladá zo spoločenských situácií). Keď rozumieme situácii, môžeme si potom vybrať vhodné správanie.
  2. Vystupovanie – Táto vlastnosť sa vzťahuje k tomu, ako sa jedinec, so svojím vlastným vnímaním seba samého, prejavuje navonok a ako to vnímajú a zažívajú ostatní ľudia. Ľudia, ktorí sú sebavedomí, prijímajú a rešpektujú sami seba, tieto kvality prejavujú aj navonok a tak ich vnímajú aj druhí ľudia, keď sú s nimi v kontakte.
  3. Autenticita – Človek s touto vlastnosťou preukazuje úprimnosť a lojalitu a správa sa tak, že vyvoláva dojem dôveryhodnosti. Je to vlastnosť „byť sám sebou“, byť autentický, skutočný.
  4. Empatia – Je to schopnosť prežívať svet z pozície druhého, „vložiť sa do jeho topánok“, schopnosť chápať druhých ľudí a ich pocity. Empatia je veľmi dôležitá v akomkoľvek vzťahu, pretože umožňuje ľuďom sa na seba napojiť, pomáhať si a podporovať sa navzájom a byť efektívnymi a autentickými.

Dôležitosť v časoch krízy (napr. pandemickej)

Ako ľudské bytosti sa prepojujeme prostredníctvom zdieľaných hodnôt, skúseností a presvedčení. Od politických preferencií cez vzdelávacie rozhodnutia až po náš obľúbený obchod, sme priťahovaní k tým, s ktorými máme niečo spoločné. V časoch krízy, akou je pandémia covidu 19, zdieľame všetci obavy v oblasti dôvery, komunikácie, zapojenia a podpory. Takéto „zručnosti s ľuďmi“, ktoré nazývame tiež životnými zručnosťami, sú kľúčové pri prekonávaní týchto obáv prostredníctvom skúmania vzťahov s použitím sociálnej inteligencie, ktorá je prepojená so seba-vnímaním, seba-vyjadrením, medziľudskými vzťahmi, rozhodovaním a zvládaním stresu v čase krízy.