Čustvena inteligenca v osnovi pomeni prepoznavanje lastnih občutkov in razumevanje čustev drugih. To pomeni tudi, da lahko razlikujemo in poimenujemo različna čustvena stanja. Oseba, ki se zaveda svojih občutkov, bo lahko opisala, kako se počuti, kaj povzroča te občutke in končno bo lahko regulirala in ocenila svoja čustvena stanja. Ljudje z dobro razvito čustveno inteligenco uporabljajo informacije o svojih občutkih, da bi jim pomagali pri njihovem razmišljanju in vedenju. Zato bo oseba, ki lahko prepozna in regulira svoja čustva, lahko konstruktivno osredotočila in uskladila svoje misli in dejanja. Na podlagi tega lahko rečemo, da so veščine čustvene inteligence ključnega pomena za čustveno dobro počutje in uspeh v življenju.
Značilnosti osebe z dobro razvito čustveno inteligenco
Ljudje z dobro razvito čustveno inteligenco so družabni in želijo spoznavati nove ljudi; so dobri voditelji, lahko slišijo in sprejemajo tudi konstruktivno kritiko; so spoštljivi in načelni v svojih odnosih s sodelavci. Hitro zaznajo razpoloženje drugih in bolje presojajo značaj drugih ljudi. Poznajo tudi svoje prednosti in slabosti. Vedo, kdaj so poškodovani v razmerju in zakaj. Znajo reči ne. V svoji komunikaciji so jasni in se razumejo z večino ljudi. Za njih sta moralnost in etika vedno pomembni.
Razsežnosti v procesu učenja čustvene inteligence
Obstajajo štiri glavne dimenzije „čustvenega uma“, ki so bistvene za učenje čustvene inteligence. Obstajata dve osebni veščini: samozavedanje in samo-upravljanje ter dve socialni veščini: socialna ozaveščenost in upravljanje odnosov.
Vir: (http://www.teleosleaders.com/howwedoit/emotional.php)
Vsaka od teh razsežnosti obsega številne sposobnosti, spretnosti, lastnosti in vrline, ki jih lahko oseba razvije v poklicnem ali družinskem življenju.
Samozavedanje. V kontekstu razumevanja čustvene inteligence to pomeni sposobnost biti v sozvočju z lastnimi čustvi. Oseba, ki je v stiku s svojimi čustvi, razume in ve, kako interpretirati svoja čustva in kako jih uporabljati v odnosih. Povezano s čustvenim zavedanjem je tudi situacijsko zavedanje, ki bo širše opisano kasneje.
Samo-upravljanja. Pomeni sposobnost uravnavanja lastnih čustev, impulzov in vedenja. Oseba je sposobna nadzorovati in delovati na profesionalen in miren način tudi v stresnih situacijah. Posameznik, ki lahko upravlja svoje vedenje, je bolj osredotočen na nalogo, ki jo ima, kot pa na trivialnosti. Zmožnosti v tej kategoriji so usmerjenost v doseganje, prilagodljivost, pozitiven pogled in čustveno samokontrolo.
Socialna zavest. Sposobnost zaznavanja, branja, razumevanja in ocenjevanja čustev drugih ljudi in njihovega vpliva na določeno situacijo. Oseba z razvito socialno zavestjo ima sposobnosti, kot so empatija, razumevanje dinamike medosebnih odnosov in organizacijska zavest.
Upravljanje odnosov. Ta zadnja dimenzija vključuje različne spretnosti in sposobnosti, ki jih mora oseba obvladati, če želi biti učinkovit vodja odnosov. Oseba mora vedeti, kako upravljati, vplivati in sprejeti občutke drugih ljudi. Mora biti odličen reševalec konfliktov. S temi sposobnostmi lahko oseba deluje kot navdihujoči vodja, trener, mentor in uspešen vodja skupine ali organizacije.
Strategije za krepitev čustvene in socialne učinkovitosti
Spretnost 1: Vrednotenje samega sebe
zdrav samogovor.
Spretnost 2: Vrednotenje drugih
druge
ozaveščenosti o raznolikosti in različnosti drugih
Spretnost 3: Odzivna zavest
in vadite empatijo
Spretnost 4: Pogum
Spretnost 5: Avtentični uspeh
vrednot in pričakovanj.
Brez zavedanja bodo naša čustva narekovala naša dejanja in ravno sredi krize moramo uporabiti del možganov, ki omogoča racionalno razmišljanje, ne del možganov, kjer doživljamo čustva. Biti miren in pod nadzorom ter se zavedati lastnih odzivov na zahtevne situacije je ključnega pomena v vsaki težavni situaciji, zlasti v času krize, ko je pomembno, kako uspešno se lahko soočimo z drugačnimi življenjskimi izzivi. Da bi posamezniki opolnomočili sebe in druge s katerimi se srečujejo v svojih dejavnostih, je zmožnost uporabe čustvene inteligence izjemnega pomena.
Razlog, zakaj je čustvena inteligenca tako pomembna pri soočanju s težkimi situacijami je, da se bo čustveno inteligentna oseba na stisko odzvala mirno, premišljeno. V času stresa in povečanega čustvenega pritiska je čustveno inteligentna oseba boljši in odpornejša v obvladovanju čustev. Kar pa je pomembna komunikacijska komponenta tistih, ki v kriznih situacijah delajo kot prostovoljci