Emočná inteligencia znamená, že vnímame a rozpoznávame svoje vlastné pocity a rozumieme aj pocitom druhých ľudí. Znamená tiež, že rozlišujeme a dokážeme pomenovať dostatočné množstvo rôznych emočných stavov. Človek, ktorý si je svojich pocitov vedomý, bude schopný popísať, ako sa cíti, čo tieto pocity spôsobuje a nakoniec bude aj schopný svoje emočné stavy regulovať a vyhodnocovať. Ľudia s rozvinutou emočnou inteligenciou používajú informácie o svojich pocitoch tak, aby im pomáhali pri myslení a správaní. Preto je človek, ktorý svoje pocity vníma, rozpoznáva a reguluje, schopný konštruktívne zameriavať svoje myšlienky aj činnosti. Tieto zručnosti sú veľmi dôležité, aby sme sa v živote cítili dobre po emočnej stránke a boli úspešní.
Vlastnosti človeka s rozvinutou emočnou inteligenciou
Ľudia s rozvinutou emočnou inteligenciou sú spoločenskí a radi stretávajú nových ľudí; sú dobrými lídrami, pretože dokážu počúvať a tiež prijímať konštruktívnu kritiku; prejavujú voči svojim spolupracovníkom rešpekt a dodržiavajú zásady. Rýchlo rozpoznávajú nálady ostatných a sú schopní lepšie odhadnúť charakter druhých ľudí. Poznajú tiež svoje vlastné silné aj slabé stránky. Vedia, kedy sa vo vzťahu cítia ublížení a prečo. Dokážu povedať nie. Sú jasní a zrozumiteľný vo svojej komunikácii a s väčšinou ľudí dobre vychádzajú. Morálka a etika pre nich vždy hrajú dôležitú rolu.
Rozmery v procese rozvoja emočnej inteligencie
Naša „emočná myseľ“ má štyri rozmery dôležité pre rozvoj emočnej inteligencie. Ide o dve osobné zručnosti: seba-uvedomenie (self-awareness) a seba-riadenie (self-management) a dve sociálne zručnosti: sociálne uvedomenie (social awareness) a riadenie vzťahov (relationship management). Ich vzťahy ilustruje obrázok:
Zdroj: (http://www.teleosleaders.com/howwedoit/emotional.php)
Každý z týchto rozmerov obsahuje mnoho schopností, zručností, vlastností a cností, ktoré môže človek v pracovnom aj v rodinnom živote rozvíjať.
Seba-uvedomenie. V kontexte emočnej inteligencie znamená schopnosť byť naladený na svoje vlastné pocity. Človek, ktorý vníma svoje vlastné pocity, im aj rozumie a vie, ako ich interpretovať a ako ich využiť vo svojich vzťahoch. S emočným uvedomením súvisí aj vedomie situácie.
Seba-riadenie. Toto znamená schopnosť regulovať svoje vlastné pocity, impulzy a správanie. Takýto človek je schopný kontroly a profesionálneho, pokojného správania aj v stresujúcich situáciách. Človek schopný riadenia svojho vlastného správania sa lepšie sústredí na aktuálnu úlohu a nie na triviality okolo. Táto oblasť zahŕňa schopnosti, ako sú zameranie na výsledky, prispôsobivosť, pozitívny prístup a emočná sebakontrola.
Sociálne uvedomenie. Schopnosť zachytiť, vnímať, porozumieť a vyhodnotiť emócie druhého človeka a to, aký budú mať dopad na aktuálnu situáciu. Človek s rozvinutým sociálnym uvedomením má schopnosti, ako sú empatia, porozumenie dynamike medziľudských vzťahov a organizačné vnímanie.
Riadenie vzťahov. Tento posledný rozmer obsahuje rôzne zručnosti a schopnosti, ktoré musí človek zvládnuť, ak chce svoje vzťahy riadiť efektívne. Musí vedieť, ako zvládať, ovplyvňovať a prijímať emócie druhých ľudí. Musí tiež dokázať výborne riešiť konflikty. S týmito schopnosťami sa môže stať inšpirujúcim lídrom, koučom, mentorom či úspešným vedúcim skupiny či organizácie.
Stratégie rozvoja emočnej a sociálnej efektivity
Zručnosť 1: Starostlivosť o vlastnú hodnotu
Zručnosť 2: Starostlivosť o hodnotu druhých
Zručnosť 3: Responzívne vedomie
Zručnosť 4: Odvaha
Zručnosť 5: Autentický úspech
Bez tohto vedomia budú naše pocity rozhodovať o našom správaní a uprostred krízy potrebujeme (všetci, a obzvlášť dobrovoľníci či pomáhajúci pracovníci) dostať do popredia tú časť nášho mozgu, ktorá dokáže premýšľať racionálne a nie tú, kde pociťujeme emócie. Prax udržiavania pokoja, kontroly nad sebou a uvedomovania si vlastných reakcií na situácie, ktoré sú nám výzvou, je dôležitá v akejkoľvek náročnej situácii, obzvlášť v čase krízy, kedy je dôležité zvládnuť iné životné skúšky. Aby sme boli schopní podporiť seba samých aj druhých, s ktorými sa stretávame, je zručnosť emočnej inteligencie nesmierne dôležitá. Dôvodom, prečo je emočná inteligencia tak dôležitá pri zvládaní náročných situácií je ten, že emočne inteligentný človek zareaguje na nepríjemnosti pokojne a uvážlivo. Je totiž lepší v riadení emócií – svojich aj ľudí v okolí – v časoch stresu a tlaku.