Manažérske zručnosti: Zvládanie konfliktov

Zvládanie konfliktov

Konflikty sú súčasťou života, ale pochopenie toho, ako ich riešiť, môže rozhodnúť o tom, či budú vzťahy napäté alebo prosperujúce. Riadenie konfliktov zohráva kľúčovú úlohu pri predchádzaní konfliktom medzi ľuďmi.

Ako konflikt vzniká?

Keď si ľudia navzájom výrazne odporujú svojimi názormi a myšlienkami, vzniká pravdepodobnosť konfliktu.

Konflikt sa začína vtedy, keď ľudia rozmýšľajú odlišne a majú veľké problémy akceptovať myšlienky toho druhého. Konfliktom by sme sa mali vyhýbať, pretože ničia pokoj, znižujú produktivitu a dokonca demotivujú ľudí.

Konflikt nie je veľmi ľahké zvládnuť, človek  na to potrebuje určité zručnosti.

Kľúčovými zručnosťami pri zvládaní konfliktov sú okrem iného efektívna komunikácia, počúvanie, diskusia, trpezlivosť, nestrannosť, nikdy nekritizovať a pozitívny prístup.

Sebavedomé zvládanie konfliktov posilní budovanie tímu. Schopnosť efektívne riešiť konflikty bez ohľadu na situáciu je schopnosť, ktorá pomôže vybudovať silné, konštruktívne pracovné vzťahy a zlepšiť celkovú výkonnosť tímu, skupiny alebo oddelenia.

Ako zvládať konflikty:

  1. Pochopte konflikt v konkrétnych súvislostiach. Analyzujte pozíciu každého v konflikte a aké sú možné riešenia;
  2. Vyrovnajte sa s nepríjemnými pocitmi. Je ťažké viesť rozhovory, keď prebiehajú konflikty a ich zvládanie môže byť emocionálne náročné.
  3. Vypočujte si všetky strany. Je veľmi dôležité, aby sa všetky strany mohli dostatočne vyjadriť.
  4. Vyjadrujte sa úprimne. Zvyčajne je dobré vyjadriť svoje emócie priamo, keď ste v konfliktnej situácii a môžete byť nahnevaní, vystrašení alebo frustrovaní.
  5. Reagujte pozitívne. Okrem aktívneho počúvania druhej osoby nereagujte na to, že druhá osoba začne byť emocionálna.
  6. Buďte vždy láskaví a pokojní. Bez ohľadu na problém môže byť používanie vulgárnych výrazov alebo zlomyseľnosť pre situáciu škodlivé. Buďte empatickí.
  7. Nájdite dobré riešenie s dostatkom času na jeho vykonanie. Počas riešenia konfliktu je bežné, že riešenia sa často robia "na" problém. Je veľmi dôležité dostať sa najprv k "jadru konfliktu" a až potom nájsť riešenie.
  8. Otvorená diskusia. Získajte nápad, ako začať riešiť problém už len začatím rozhovoru, bez pripraveného riešenia.
  9. Identifikujte potreby. Zistite príčiny konfliktov a identifikujte potreby zúčastnených strán.

Dôležitosť v čase krízy (napr. pandémie)

Kríza je extrémnou formou zmeny a základom pre riešenie zmeny je riadenie konfliktov, nakoľko zmena prináša napätia, ktoré môžu eskalovať do konfliktu. Manažment zahŕňa vedenie ľudí k najlepšiemu možnému výsledku. Zručnosti zvládania konfliktov v čase krízy spočívajú v schopnosti efektívne komunikovať s ostatnými, aby sa predišlo konfliktom. Je veľmi dôležité počúvať druhých, nekritizovať a neodsudzovať bez toho, aby sme pochopili a poznali názory druhých, priamo povedať druhým, čo si o nich myslíme, zachovať si otvorenú myseľ, byť tolerantný, nestranný a zaujať pozitívny postoj. Preto jednou z najdôležitejších zručností pomoci a podpory zameranej na klienta je dostatočne vysoká úroveň zručností zvládania konfliktov.