Manažérske zručnosti: Tímová práca

Tímová práca

Tímovú prácu môžeme zadefinovať ako „schopnosť členov tímu pracovať spoločne, komunikovať efektívne, predvídať a naplňovať požiadavky jeden druhého a vyvolávať dôveru, čo spoločne ústi v koordinovanú kolektívnu činnosť“.

Tímová práca je schopnosť pracovať s druhými v skupinách či tímoch, formálne stanovených aj neformálnych.

Tímy a skupiny: Slovo „tím” je voľne používané na označenie skupiny ľudí, ktorá spoločne pracuje na dosiahnutí nejakého cieľa. Niektorí akademici ale odporúčajú, že pre toto sa viac hodí slovo „skupina“, pričom „tím“ by vyhradili pre skupiny s podstatne bližšími vzťahmi, aké nachádzame napríklad v malom speváckom zbore.

Dynamika skupiny sa môže v priebehu času meniť v dôsledku znalostí, ktoré ľudia získajú, a tým sa mení aj fungovanie skupiny.

Mnohé štúdie ukázali, že najefektívnejšie skupiny sú tie rôznorodé, pretože v nich sú ľudia s širokým rozptylom zručností a preferencií.

Tímová práca vyžaduje spoluprácu s ostatnými a v záujme o celú organizáciu, pre ktorú pracujeme. Znamená to „aktívne prispievať v rámci skupiny k dosahovaniu spoločného cieľa; zdieľať zdroje a zodpovednosť; a podporovať zapojenie všetkých členov skupiny.“

Zručnosti tímovej práce, akými sú komunikácia, zvládanie konfliktov, počúvanie, spoľahlivosť a vzájomný rešpekt, okrem iných, je veľmi potrebné rozvíjať.

Meredith Belbin identifikoval súbor deviatich rolí, do ktorých sa stavajú ľudia, ktorí pracujú v skupinách. Sú to:

  1. Usmerňovač – má jasnú predstavu o cieli práce a o smere, ktorým sa uberať;
  2. Realizátor – hľadá spôsoby, ako uviesť myšlienku do praxe, smeruje ku konaniu a k plneniu úloh;
  3. Dokončovateľ, doťahovač – zameriava sa na dokončenie úloh;
  4. Koordinátor – vedie ľudí, stará sa o skupinovú dynamiku;
  5. Tímový pracovník – stará sa o dobré osobné vzťahy v tíme;
  6. Vyhľadávač zdrojov – zbiera externé zdroje, ktoré tím potrebuje;
  7. Inovátor – prináša nápady a kreatívne riešenia;
  8. Vyhodnocovač – je kritický, vyhodnocuje nápady a riešenia, napomáha pri rozhodovaní;
  9. Špecialista – prináša do tímu expertné znalosti.

Dôležitosť v časoch krízy (napr. pandemickej)

Tímová práca v čase krízy znamená byť schopný efektívne spolupracovať za účelom dlhodobého obchodného či iného úspechu organizácie. Obzvlášť v časoch krízy potrebujú organizácie spojiť expertov s rôznymi jedinečnými pohľadmi z rôznych uhlov, aby boli schopné rýchlo riešiť komplexné a extrémne premenlivé problémy, ktoré ale nesú dlhodobé následky. Rozmanitosť skúseností umožňuje skupine vidieť príležitosti aj riziká z rôznych strán, a tým jej umožňuje prichádzať s novými riešeniami a dynamicky sa prispôsobovať meniacim sa podmienkam. Preto je dostatočne vysoká úroveň zručnosti tímovej práce jednou z najdôležitejších zručností prístupu k pomoci a podpore zameraného na klienta.