Manažérske zručnosti: Rozhodovanie

Rozhodovanie

Osoba s rozhodovacími právomocami je osoba, ktorá rozhoduje o veciach, najmä na vysokej úrovni v organizácii.

Rozhodovanie je schopnosť pochopiť potreby, vyhodnotiť porovnateľné možnosti a zúžiť výber na najlepšiu možnosť. Je schopnosť samostatne sa rozhodovať; včas prijímať rozhodnutia s prihliadnutím na dôsledky (napríklad vplyv na iných, politické a/alebo etické dôsledky); preberať zodpovednosť za prijaté rozhodnutia.

Pri rozhodovaní ide o pochopenie cieľa, analýzu všetkých možných variantov, zhodnotenie silných a slabých stránok a prijatie najlepšieho rozhodnutia v záujme spoločnosti. Rozhodovanie je akt voľby medzi dvoma alebo viacerými spôsobmi konania a zahŕňa individuálny úsudok.

Rozhodovacie zručnosti sa týkajú schopnosti vybrať si dobrú možnosť z dvoch alebo viacerých alternatív. V širšom procese riešenia problémov rozhodovanie zahŕňa výber medzi možnými riešeniami problému. Ako typ zručnosti riešenia problémov existujú tri hlavné spôsoby prístupu k rozhodovaniu: pomocou intuície, uvažovania alebo kombináciou oboch.

Intuícia je kombináciou minulých skúseností s osobnými hodnotami.

Uvažovanie je používanie faktov a čísel na prijímanie rozhodnutí. Rozumové uvažovanie môže ignorovať emocionálne aspekty rozhodnutia.

V závislosti od kontextu rozhodovania sa intuícia a uvažovanie môžu zneužívať. Je dôležité uvedomiť si impulzívne reakcie na situáciu.

Rozhodnutie musí byť možné realizovať. Záväzok voči prijatému rozhodnutiu je základom na presvedčenie ostatných o jeho výhodách.

Problémy, ktoré môžu brániť efektívnemu rozhodovaniu:

  1. Nedostatok informácií: môže vyvolať pocit, že rozhodnutie je prijaté bez akéhokoľvek základu. Je potrebné uprednostniť informácie získané v danom okamihu.
  2. Príliš veľa informácií: protichodné informácie, ktoré je potrebné prediskutovať so zúčastnenými stranami, aby sa rozhodlo, ktoré informácie sú skutočne dôležité, a aby sa stanovil harmonogram rozhodovacieho procesu.
  3. Príliš veľa ľudí: keď je zapojených veľa ľudí, je ťažšie prijať rozhodnutie. Dôležité je analyzovať rôzne pohľady a za rozhodnutie je zodpovedný ten, kto rozhoduje.
  4. Osobné záujmy: je ťažké identifikovať niečie záujmy, ak nie sú jasne vyjadrené. Niekedy môže pri rozhodovaní pomôcť pohľad zvonka.
  5. Emocionálne väzby na súčasný stav.

Boli vyvinuté rôzne techniky rozhodovania. Široká škála jednoduchých pravidiel až po zložitejšie postupy v závislosti od povahy rozhodnutia, ktoré sa má prijať.

Dôležitosť v čase krízy (napr. pandémie)

Kríza je extrémnou formou zmeny a na prijímanie správnych rozhodnutí je nevyhnutné zachovať si jasnú myseľ.

Rozhodovanie v čase krízy je jednou z najdôležitejších zručností. Schopnosť mať na pamäti, čo je skutočne dôležité urobiť a konať v presnom okamihu. Človek so silnou rozhodovacou schopnosťou dokáže čeliť konfliktom a riešiť ich za každých okolností.