Manažérske zručnosti: Schopnosť vyjednávať

Schopnosť vyjednávať

Vyjednávanie je proces, ktorý možno použiť vyriešenie nezhôd medzi ľuďmi a na nájdenie spoločného stanoviska.

Vždy, keď sú ľudia spolu, v spoločnosti alebo v práci, môžu vzniknúť konflikty a nezhody. Ľudia majú rôzne potreby, priania, ciele a presvedčenia a môžu sa dostať do konfliktu.

Vyjednávanie je potrebné na to, aby sa dosiahla dohoda bez toho, aby v budúcnosti medzi ľuďmi vznikla nevôľa a hádky. Čo je vyjednávanie? Nie je vždy formálne, ale môže pomôcť, ak ho aplikujeme ako proces so súborom fáz.

Vyjednávanie má za cieľ dosiahnuť kompromisy, aby sa dosiahol čo najlepší výsledok pre každého z účastníkov. Kľúčom k úspešnému vyjednávaniu je hľadanie spoločného dobra so zásadami spravodlivosti. Všeobecné vyjednávacie zručnosti sa dajú naučiť a rozvíjať. Vyjednávacie zručnosti môžu byť veľkým prínosom pri riešení rozdielov medzi ľuďmi.

Vyjednávacie zručnosti sú schopnosti - mäkké zručnosti ako napríklad komunikácia, presviedčanie, plánovanie, strategické plánovanie a spolupráca. Vyjednávanie je metóda, ktorou jednotlivci riešia nezhody. Je to proces, prostredníctvom ktorého sa dosahuje kompromis alebo dohoda, pričom sa predchádza hádkam a sporom. Existuje najmenej šesť fáz vyjednávania - príprava, diskusia, vyjasnenie cieľov, vyjednávanie smerujúce k obojstranne výhodnému výsledku, dohoda a realizácia postupu.

Pri každom vyjednávaní sú tri prvky, ktoré sú veľmi dôležité na dosiahnutie konečného cieľa vyjednávania:

  1. Postoje;
  2. Znalosti;
  3. Interpersonálne zručnosti.

Vyjednávanie je ovplyvnené postojmi súvisiacimi s otázkami rešpektujúcimi zúčastnené osobnosti a ich osobnú potrebu uznania.

Znalosť situácie je kľúčovým faktorom na dosiahnutie dobrých výsledkov v procese vyjednávania, príprava je nevyhnutná.

Dobré interpersonálne zručnosti sú rozhodujúce pre efektívne vyjednávanie, a to pri formálnom aj neformálnom vyjednávaní.

Interpersonálne zručnosti pre efektívne vyjednávanie sú:

  • Efektívna verbálna komunikácia;
  • počúvanie;
  • odstraňovanie nedorozumení (reflexia, objasnenie,...);
  • budovanie dôvery (silné vzťahy založené na vzájomnom rešpekte);
  • riešenie problémov;
  • rozhodovanie;
  • asertivita;
  • vysporiadanie sa s náročnými situáciami.

Medzi kľúčové vyjednávacie zručnosti patria komunikácia, aktívne počúvanie, emocionálna inteligencia, trpezlivosť, prispôsobivosť, presviedčanie, plánovanie, čestnosť, riešenie problémov a schopnosť rozhodovať. 

Dôležitosť v čase krízy (napr. pandémie)

Kríza je extrémnou formou zmeny a vyjednávacie zručnosti sú kľúčové - dosiahnutie kompromisu tak, aby sa dosiahli ciele všetkých zúčastnených alebo aspoň prijateľné riešenie pre všetkých. V tomto procese je potrebné "dávať a brať" a byť pripravený vyjednávať.

Preto je jednou z najdôležitejších zručností pomoci a podpory zameranej na klienta na sociálnej úrovni dostatočne vysoká úroveň vyjednávacích zručností.